Guatemala kongress kiitis teisipäeval heaks seaduse, mis karistab abordi eest 10-25aastase vangistusega ning keelab samasooliste abielu ja seksuaalse mitmekesisuse õpetamise koolides.

- Protestija Guatemalas.
- Foto: REUTERS/Sandra Sebastian
Konservatiivse Viva partei välja pakutud elu ja perekonna kaitse seaduse kiitis ootamatult heaks enamik seadusandjaid, sealhulgas president Alejandro Giammattei liitlased. Seadus on õhus olnud alates 2018. aastast ja jõustumiseks tuleb see ametlikus väljaandes avaldada, vahendab
Reuters.
Eelnõu teksti kohaselt suurendatakse karistust abordi eest viielt aastalt 10-25 aastani, välja arvatud juhul, kui ema elu on ohus. Samuti keelab seadus lastele ja noortele õpetada seksuaalset mitmekesisust ja sooideoloogiat ning sätestab, et ükski muu orientatsioon peale heteroseksuaalsuse ei ole "normaalne".
Rahvusvahelisel naistepäeval vastu võetud seadust on kritiseerinud mitmed aktivistid ja mõned poliitikud. Näiteks lubas Guatemala inimõiguste ombudsman Jordan Rodas seaduse inimõigustega seotud põhjustel vaidlustada. Mõned seadusandjad väitsid aga, et seadus õhutab vihkamist ja homofoobiat ning kriminaliseerib naisi ebaõiglaselt.
Enne 1973. aastat oli abort Guatemalas eranditult ebaseaduslik. 1973. aasta septembris muudeti kongressi dekreediga karistusseadustikku, võimaldades raseduse katkestamist juhtudel, kui rasedus ohustab naise elu.
Eestis tehti 2020. aastal 3313 ja aasta varem 3580 aborti. Meditsiinilistel näidustustel oli raseduse katkestamisi vastavalt 201 ja 192.
Seotud lood
Kandideerimise tähtaeg: 12.05.2025