Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi tervisetehnoloogiate hindamise keskus asus uurima, kui kulutõhus on diabeetikutele loodud semaglutiidi kasutamine rasvunutel.

- Semaglutiidi süstal taldrikul.
- Foto: Shutterstock
Tervisetehnoloogiate hindamise keskuse analüütik Katrin Lutsar selgitas, et uuringus võrreldakse semaglutiidi alternatiivsete farmakoteraapiliste ravivalikutega sihtrühmal kehamassiindeksiga (KMI) ≥30 kg/m2 või KMI ≥27 kg/m2 koos vähemalt ühe kehakaaluga seotud haigusega ehk semaglutiidi ametliku näidustuse sihtrühmas. "Nii semaglutiidi kui võrdlusravimite (liraglutiid, tirtsepatiid) müügilubade aluseks olevad uuringud on tehtud nimetatud KMI sihtrühmades ja ülekaaluga seotud kaasuvate haigustena on käsitletud hüpertensiooni, düslipideemiat, obstruktiivset uneapnoed ja südame-veresoonkonna haiguseid," rääkis ta. "Kuna ravi efektiivsuse hindamiseks kasutame avaldatud kliiniliste uuringute andmeid, siis lähtume uuringute sihtrühmast ning ravimite ametlikust näidustusest."
Seotud lood
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.