Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi tervisetehnoloogiate hindamise keskus asus uurima, kui kulutõhus on diabeetikutele loodud semaglutiidi kasutamine rasvunutel.

- Semaglutiidi süstal taldrikul.
- Foto: Shutterstock
Tervisetehnoloogiate hindamise keskuse analüütik Katrin Lutsar selgitas, et uuringus võrreldakse semaglutiidi alternatiivsete farmakoteraapiliste ravivalikutega sihtrühmal kehamassiindeksiga (KMI) ≥30 kg/m2 või KMI ≥27 kg/m2 koos vähemalt ühe kehakaaluga seotud haigusega ehk semaglutiidi ametliku näidustuse sihtrühmas. "Nii semaglutiidi kui võrdlusravimite (liraglutiid, tirtsepatiid) müügilubade aluseks olevad uuringud on tehtud nimetatud KMI sihtrühmades ja ülekaaluga seotud kaasuvate haigustena on käsitletud hüpertensiooni, düslipideemiat, obstruktiivset uneapnoed ja südame-veresoonkonna haiguseid," rääkis ta. "Kuna ravi efektiivsuse hindamiseks kasutame avaldatud kliiniliste uuringute andmeid, siis lähtume uuringute sihtrühmast ning ravimite ametlikust näidustusest."
Seotud lood
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.