Kuula artiklit
Autor: Meditsiiniuudised • 29. september 2023
Kuula artiklit

TAI: Kaugvastuvõtte tehakse varasemast enam

Tervise Arengu Instituudi (TAI) värskest statistikast ilmnes, et mullu registreeriti 6,9 miljonit arsti, õe ja ämmaemanda ambulatoorset kontaktvastuvõttu, veidi üle kuue miljoni kaugvastuvõtu, 355 818 koduvisiiti ning ligi 1,95 miljonit hambaravi vastuvõttu. Kaugvastuvõtte tehti viiendiku võrra enam.
Mullu tehti kaugvastuvõtte varasemast viiendiku võrra enam.
Foto: TAI

Tervishoiukontakte tehti sama palju kui aasta varem, ent tavapäraste kontaktvastuvõttude asemel kasutati enam kaugvastuvõtu võimalusi. TAI tervisestatistika osakonna analüütik Eva Anderson ütles, et kokku registreeriti üle 1,33 miljoni tervishoiukontakti, mis teeb keskmiselt kümme tervishoiukontakti ühe elaniku kohta aastas – nendest kuus pöördumist oli arsti ja neli õe või ämmaemanda poole.

Arstid tegid mullu 5,4 miljonit kontaktvastuvõttu, mida oli veidi vähem kui aasta varem. Jätkuvalt vähenes perearstide ja suurenes eriarstide kontaktvastuvõttude arv, vastavalt viis ja kaks protsenti. Kaugvastuvõtte tegid arstid sama palju kui aasta varem – veidi üle kolme miljoni. Mõnevõrra vähem oli kaugvastuvõtte perearstidel, samas kui eriarstidel oli neid 8% rohkem. Arstid, peamiselt perearstid teevad üha vähem koduvisiite: mullu tehti neid 10 255, mida oli 13% vähem kui aasta varem.

Õe ja ämmaemanda kontaktvastuvõtte tehti 1,5 miljonit, mida oli varasemaga võrreldes 14% vähem. Pereõed tegid kontaktvastuvõtte 18% ja ämmaemandad 7% vähem. Seejuures moodustasid pereõe kontaktvastuvõtud üle poole kõikidest õe kontaktvastuvõttudest.

Kaugvastuvõtte tehti viiendiku võrra rohkem kui aasta varem, kokku 2,96 miljonit. Enamiku (2,4 miljonit ehk kolmandiku võrra enam kui aasta varem) kaugvastuvõttudest tegid pereõed, ämmaemandad tegid kaugvastuvõtte varasemast 10% vähem.

Koduvisiite tehti 345 563, mida oli veidi enam kui aasta varem. Üle poole koduvisiitidest tegid õendusabiasutustes töötavad ja kolmandiku haiglas töötavad õed. Kuigi ämmaemanda koduvisiitide arv oli väiksem kui õdedel, registreeritakse neid aasta-aastalt üha enam – mullu 4 526, mida oli ligi 1,7 korda rohkem kui 2021. aastal ja ligi üheksa korda rohkem kui 2019. aastal.

Hambaravi erialadel tehti kokku ligi 1,95 miljonit vastuvõttu, mis on 1,5 protsenti enam kui aasta varem. Hambaravi vastuvõttudest enamiku moodustasid hammaste ravivisiidid (1,58 miljonit), mida oli veidi üle kolme protsendi enam kui 2021. aastal. Samas jäi hammaste ravivisiitide osakaal kõigist hambaravi erialadel tehtud vastuvõttudestvõrreldes eelmise aastaga samale tasemele (81%).

Üks Eesti elanik külastas hambaarsti keskmiselt 1,4 korda aastas. Ehkki hambaarsti juures soovitatakse hambaid kontrollimas käia vähemalt 1-2 korda aastas, tegi ligi 30% lastest ja pea pooled täiskasvanud inimestest seda harvem kui korra aastas. Mullu külastas hambaarsti 717 739 inimest, neist 152 937 last vanuses 0–14 aastat. Hammaste raviga seotud vastuvõtul või hambaid kontrollimas käis mullu veidi üle 70% lastest ning ligi pooled 15aastastest ja vanematest inimestest.

Loe lisaks
Ravirinne püsib suurte muutusteta

Suuhügienisti külastati möödunud aastal 30 550 korda ehi ligi üheksa protsenti enam kui 2021. aastal. Laste vastuvõtud moodustasid kõikidest suuhügienistide juurde tehtud vastuvõttudest vaid väikse osa – veidi üle kaheksa protsendi. Suuhügienisti juures käidi harva: mullu käis vastuvõtul veidi üle 1 protsendi lastest ja 2,5 protsenti täiskasvanutest.

Loe lisaks
Perearstid peavad nädala tööga hakkama saamiseks aega näpistama ka nädalavahetusest

Ortodonti külastati 180 821 korral, millest poole moodustasid laste vastuvõtud. Kokku paigaldati 32 836 ortodontilist aparaati, millest ligi 68% olid suust mitte-eemaldatavad.

TAI: Kaugvastuvõtte tehakse varasemast enam
Kuula artiklit

TAI: Kaugvastuvõtte tehakse varasemast enam

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708