Käisime Tartus külas jaanuarist meditsiinivaldkonna dekaanina alustaval professor Külli Kingol. Me tulime sealt ära suure usu ja lootusega, teades, millise meeskonna Kingo kokku paneb. See tekitab lootuse, et saame pika ajaliselt asja käima, noored soovivad peremeditsiini õppima minna, läbivad residentuuri ja võtavad nimistu. Unistamegi sellest, et paari aasta pärast oleks tung peremeditsiini residentuurikohtadele.
Viimati rääkisin Prantsusmaa ravikindlustuse juhiga. Tema ütles, et neil ei ole mõnel perearstil isegi arvutit, mille peale mina ütlesin, et me tahaks ka sinna jõuda – selle võiks asendada tehisintellekt.
Teeme katsetusi mõne Eesti ja välisfirmaga, et perearstil oleks kabinetis tehisintellekt, mis kirjutaks ära mõne epikriisi ja teeks vajalikud broneeringud – see oleks suur kokkuhoid tööajas ja kvaliteedis.
Tervisekassa kolm teekonda: tervise-, ravi- ja digiteekond
- Terviseteekond: Praegu on kolm riiklikku sõeluuringut: rinnavähi, emakakaelavähi ja jämesoolevähi sõeluuring. Järgnevatel aastatel jõuame kolme täiendava sõeluuringuni: eesnäärmevähi-, kopsuvähi- ja kõhuaordi aneurüsmi sõeluuringuni. Kopsuvähi sõeluuringuid oleme kaks aastat piloteerinud Tartus ja Tartumaal ning kinni püüdnud päris palju varases staadiumis vähipaikmeid. Ma arvan, et see suund on väga õige. Selles uuringus ei peaks muidugi osalema kõik, vaid need, kelle risk kopsuvähi tekkeks on suurem.
Kui rääkida laste suutervisest, siis ei jõua kõik lapsed kahjuks hambaarstini, ehkki tervisekassa võimaldab seda meie kõigi maksudest lastele tasuta.
Personaalmeditsiini valdkonnas võiksime rinnavähiennetuses jõuda skoorini, et kellel on geenirisk või muust parameetrist tulenev risk, saaksid sõeluuringus osaleda juba 20- või 40aastaselt.
- Raviteekond: Üks viis, kuidas saada asju paremaks, on vältida inimese süsteemi hammasrataste vahele jäämist. Ta peaks kas tervenema või saama lahenduse oma kroonilisele haigusele.