• 28.05.25, 14:30

Järelvaadatav: Eesti naiste tervise uuring teeb naiste hääle kuuldavaks

Esmaspäeval avaldas Tartu Ülikooli naistekliinik Eesti naiste tervise uuringu tulemused, kust saab muu hulgas ülevaate naiste seksuaalsusest, menstruaaltervisest, üleminekueast ja suhtumisest emadusse. Uurimisrühma esindajad rääkisid tulemustest lähemalt 26. mail toimunud veebiseminaril.
Uuringu valimisse kuulusid 16–59-aastased Eesti naised, kokku analüüsiti 4533 vastust.
  • Uuringu valimisse kuulusid 16–59-aastased Eesti naised, kokku analüüsiti 4533 vastust.
  • Foto: Shutterstock
Järele saab uuringu tutvustust vaadata SIIN lehel.
Eesti naiste tervise uuringut korraldatakse iga kümne aasta tagant, kirjutab Meditsiiniteaduste valkond. Tartu ülikooli naistekliiniku ja sotsiaalministeeriumi 2024. aastal tehtud ulatuslik uuring annab ainulaadse ülevaate Eesti naiste seksuaal- ja reproduktiivtervisega seotud hoiakutest ja vajadustest, teenustest ning nende muutumisest ajas.
„Eesti naiste suhted ja seksuaalsus on ajas avardunud – rahulolu oma paarisuhetega on suurenenud, hoiakud on muutunud liberaalsemaks ning seksuaalkogemused mitmekesisemaks. Samal ajal on kasvanud teadlikkus seksuaal- ja vaimsest vägivallast ning loodud teenuseid, mis võimaldavad ohvritele toeks olla,“ selgitas uurimisrühma liige, naistearst ning Tartu ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia kaasprofessor Kai Part. „Positiivne on ka see, et rahulolu tervishoiuteenustega, sh naistearsti abi kättesaadavusega on suur.“

Artikkel jätkub pärast reklaami

Lisaks seksuaalsusele pöörati tänavuses uuringus tähelepanu teemale, mida varem põhjalikult käsitletud ei ole – menstruatsioon ja üleminekuiga. Uuringutulemused näitavad, et need mõjutavad paljude naiste elukvaliteeti märkimisväärselt.
„Menstruatsioon ja menopaus on naiste elu loomulik osa, kuid nende mõju igapäevaelule on ühiskonnas sageli alahinnatud,“ selgitas uurimisrühma liige, naistearst ning Tartu Ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia kaasprofessor Made Laanpere. „Näeme, et paljud naised kannatavad menstruatsioonivalude või vererohke menstruatsiooni tõttu õppimis- või töövõime languse all. Sama kehtib ka üleminekueas naiste puhul, kel lasub lisaks sageli suur hoolduskoormus. On aeg rääkida neist kogemustest avatult ja pakkuda naistele abi – see on olemas.“
Uuring rõhutab vajadust mõista pereloomet naiste isiklike valikute, mitte rahvastikupoliitika kaudu. Enamik Eesti naisi soovib lapsi, kuid nende otsuseid mõjutab terve hulk eripalgelisi tegureid.
„Eesti naised ei planeeri lapsi rahvastikupoliitika kontekstis, vaid soovist neid armastada, kogeda emadust ja jagada elu sobiva partneriga,“ märkis uurimisrühma liige, naistearst ning Tartu ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia professor Helle Karro. „Takistavad tegurid on sageli sobiva partneri puudumine, majanduslik ebakindlus, eluaseme kättesaadavus, raskused lapsesaamisel, hoolduskoormus ning töö- ja pereelu paindlikuma ühildamise vajadus.“
Uuringu viisid ellu Tartu ülikooli naistekliinik ja seksuaaltervise uuringute keskus koostöös Sotsiaalministeeriumiga. Valimisse kuulusid 16–59-aastased Eesti naised, kokku analüüsiti 4533 vastust.

Seotud lood

Uudised
  • 08.03.24, 09:00
Uuring: Eesti naised muretsevad enim stressi ja ülekoormuse pärast
Eesti naised on terviseteadlikud ja käivad sagedasti tervisekontrollis: vähemalt iga kahe aasta tagant kontrollivad oma tervist 90% naistest, selgus SYNLAB Eesti uuringust.
Uudised
  • 17.01.24, 13:30
Algab seni suurim Eesti naiste tervise uuring
TÜ naistekliiniku naistearstid alustavad koos sotsiaalministeeriumiga seni suurimat Eesti naiste tervise uuringut, kuhu kaasatakse üle 12 000 naise vanuses 16–59 eluaastat.
Töökuulutused
  • 27.05.25, 12:38
Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus otsib arsti
Hea arst! Tule ja anna oma väärtuslik panus, et terviseraskustesse sattunud inimesed saaksid võimaluse elada võimalikult toimekat ja rahuldustpakkuvat elu!

Artikkel jätkub pärast reklaami

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele