Nüüdseks on kinnitatud kiirabi arengusuunad aastani 2035 – see dokument on kiirabisüsteemile strateegilise juhtimise selgroog lähimaks kümneks aastaks. Sotsiaalministeeriumi tervishoiuteenuste osakonna juht Nikita Panjuškin kirjutab teemast.

- Fotol: Nikita Panjuškin.
- Foto: Sotsiaalministeerium
Tegemist on visioonidokumendiga, mis kirjeldab, millist kiirabi on vaja edaspidi Eestis ja millist mitte. Tegemist ei ole detailse tegevusplaaniga. Selliste dokumentide eesmärk on luua suunda, kuhu poole pürgida. Arengusuunad vastavad põhimõttelistele küsimustele: näiteks, kas soovime luua parameditsiinilist kiirabi nagu Ameerikas (ei soovi)? Kas soovime koondada kogu kiirabivõrku üheks riigiasutuseks nagu pääste ja politsei (ei soovi)? Kas soovime osta sellist varustust kriisiolukorraks, mida Eestis pole kunagi veel olnud (soovime)?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sotsiaalministeeriumis valminud kiirabi arengusuunad 2035 tagavad kiirabi kui elutähtsa teenuse ühtlaselt kvaliteetse, kättesaadava ja kriisides vastupidavana üle Eesti.
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.