Positiivselt õdede praktikast

Keskel Ülle Ernits, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor
Keskel Ülle Ernits, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor

Lahkuval aastal oli tervishoiualade praktikateema mitmeid kordi meedias. Ikka on olnud põhjust kurta, et praktikakohtadega on kitsas käes. Rahast räägiti palju ja reeglina olid mures pilgud suunatud nii sotsiaalministeeriumi kui ka haridus- ja teadusministeeriumi poole, kirjutavad Ülle Ernits, Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor ja Anneli Kannus, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rektor.

Õdede õppekavas on praktikat kindel tundide arv, mis tuleb Euroopa Liidu direktiividest tulenevalt sooritada, et õeks saada. Tervishoiukõrgkoolid korraldavad praktikat koostöös praktikabaasidega, kooskõlastades enne praktikale saatmist iga baasiga praktikakohtade arvud ja ajakavad. Ajutisi pingeid on tekitanud praktikantide ebaühtlane jaotumine haiglate vahel, mis sõltub nii praktikandi soovidest kui kõrgkooli mugavusest saata praktikante harjumuspärastesse baasidesse – samas võib see kaasa tuua ühe praktikabaasi üle- ja teise alakoormuse. Eestis on kaks tervishoiukõrgkooli, seega tuleb enamikel haiglatel leida võimalused mõlema kõrgkooli üliõpilastele praktika võimaldamiseks.

Vajadus tõsta õdede vastuvõttu on alati komistanud raha ja praktikakohtade taha. Samaaegselt on räägitud vastava konsensusleppe sõlmimise vajadusest ministeeriumite, praktikabaaside ja tervishoiukõrgkoolidega ühiselt ja nüüd on Eesti Haiglate Liit koostöös kõrgkoolidega lahendusi leidmas. Praktikakohtade jaotuseks töötati välja mudel, mille tulemusel EHLi haiglad võtavad vastu praktikante võrdse jaotuse alusel. Mudeli alusel on võimalik prognoosida õdede vastuvõtt ning tagada avaneva praktikameetme kaudu praktikantide ühtlasem jaotumine üle Eesti.

Kõrgkoolid on otsustanud avanevate struktuurifondide praktika ning kõrgkoolide intsitutsionaalse arengumeetme tuules tõsta praktikatasusid alates 2016. aastast, makstes kõigile praktikabaasidele võrdset tasu. Praktika juhendamine on vastutuse võtmine. Kõrgkooli ja tudengite poolt vaadates on vastutus ning tööülesanded praktikandi juhendamisel kõikjal ühetaolised, seega ka väärt samaväärset tasu. Eesti on väike ning kõrgkoolid püüavad väärtustada juhendamist kõikjal.

Kokkuvõtteks võib öelda, et uude aastasse läheme positiivsete tulemustega ja konsensusleppe ootustega.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.