Autor: dr Andres Lasn • 25. märts 2020

Lisaraha jaotuse tingimused teada

Valitsus eraldab haigekassale koroonaviirusega seotud erakorraliste kulude katmiseks kolmeks kuuks vähemalt 200 miljonit eurot. Vastu õhtut tuli selgitus, kuidas see kulutada plaanitakse.

PERHi EMO ees olev triaažitelk.
Autor: Liis Treimann

Lisaks on juba varem eraldatud üle 20 miljoni euro isikukaitsevahendite ja hingamisaparaatide soetamiseks ning koroonaviiruse testimisvõimekuse tõstmiseks. Haiguslehtede esimese kolme päeva suunatakse üle 7 miljoni euro.

„Nii praegune kui ka järgnevad nädalad on koroonaviirusega võitlemisel otsustavad. Selleks et tagada meie tervishoiusüsteemi jätkuv valmisolek, oleme haigekassale otsustanud lisaeelarves eraldada täiendavaid vahendeid üle 200 miljoni euro. See raha on mõeldud toetama erakorralistes oludes meie haiglate ning arstide, kiirabitöötajate, õdede ja teiste tervishoiutöötajate tööd,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

Loe lisaks
Meditsiinisektori lisakulud COVID-19 seoses kaetakse

Haiguspäevad hüvitatakse esimesest päevast

„Samuti oleme otsustanud hüvitada märtsist kuni maikuuni omalt poolt töötajate esimesed kolm haiguspäeva. See on oluline, et meie inimesed saaksid praeguses keerulises majandusolukorras säilitada võimalikult suure osa oma sissetulekust,“ lisas peaminister.

„Lisaks täiendavatele eriolukorra meetmetele otsustas COVID-19 valitsuskomisjon toetada kokku 200 miljoni euroga tervishoiu erakorralisi kulutusi seoses koroonaviiruse leviku tõkestamise ning COVID-19 haigete raviga järgmise kolme kuu jooksul,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. „Lisaraha võimaldab katta haiglate, kiirabi ja perearstide erakorralisi kulutusi märtsi algusest kuni maikuu lõpuni.“

Kõige suurema osa erakorralistest kuludest tervishoiusüsteemis moodustab haiglate ja eriarstiabi lisaraha vajadus 150 miljoni euro ulatuses järgmisel kolmel kuul, mis on eeskätt seotud intensiivraviteenuste pakkumiseks valmisoleku tagamisega. See hõlmab nii täiendavat personalikulu kui ravikulu. COVID-19 tõttu nähakse ette valveringide arvu kasvu, eraldi COVID-19 osakondade avamist, erakorralist töötasude tõusu raviasutuste eesliini töötajatele. Haiglate ravitegevuse kulud kasvavad seoses ravimite ja muude materjalide kasutuse suurenemisega.

Samuti kompenseeritakse koroonaviiruse tõttu tekkivad täiendavad kulud nii esmatasandil kui ka kiirabis ning suunatakse lisaraha riigi ravimivaru suurendamiseks seoses võimaliku järsult kasvava hospitaliseerimisega.

Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Triin Tabur Meditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 455
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Hanna SultsMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 385
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708