Ainult tellijatele
18. aprill 2005
Ainult tellijatele
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Haig­la­bak­te­ri le­vi­ku pii­ra­mi­seks peak­sid en­da hü­giee­ni­har­ju­mu­si muut­ma ka kü­las­ta­jad

Bri­ti Pat­sien­ti­de Ühin­gu tipp­koh­tu­mi­sel Lon­do­nis kut­su­ti haig­la­kü­las­ta­jaid üles abis­ta­ma võit­lu­ses MR­SA vas­tu. Ühin­gu esi­mees Mic­hael Sum­mers üt­les BBC-le, et haig­la­kü­las­ta­ja­te rol­li tol­le ra­vim­re­sis­tent­se bak­te­ri le­vi­ku tõ­kes­ta­mi­sel ei ole se­ni tead­vus­ta­tud.

Bri­ti Pat­sien­ti­de Ühin­gu tipp­koh­tu­mi­sel Lon­do­niskut­su­ti haig­la­kü­las­ta­jaid üles abis­ta­ma võit­lu­ses MR­SAvas­tu. Ühin­gu esi­mees Mic­hael Sum­mers üt­les BBC-le, ethaig­la­kü­las­ta­ja­te rol­li tol­le ra­vim­re­sis­tent­sebak­te­ri le­vi­ku tõ­kes­ta­mi­sel ei ole se­nitead­vus­ta­tud. Me­tit­sil­liin­re­sis­tent­ne Stap­hy­lo­coc­cusau­reus on tõus­nud üheks Ing­lis­maa va­li­mis­kam­paa­niapõ­hi­kü­si­mu­seks. Amet­li­ku sta­tis­ti­ka jär­gika­he­kor­dis­tus aas­ta­tel 1999–2003 MR­SA põh­jus­ta­tudsur­ma­de arv. Va­lit­su­se kin­ni­tu­sel eel­mi­sel aas­tal MR­SAin­fekt­sioo­ni tõt­tu ra­vi va­ja­va­te pat­sien­ti­de hulk küllvä­he­nes kuue prot­sen­di võr­ra, kuid tu­hat­kond pat­sien­tiaas­tas su­reb veel haig­la­bak­te­ri kät­te. Kü­las­ta­jad võik­sid kä­si pes­taAs­ja­tund­ja­te ar­va­tes võiks hü­giee­ni pa­ran­da­mi­se­gavä­hen­da­da su­re­must 15 prot­sen­di võr­ra. Sum­mers ar­vas aga,et kui haig­la­töö­ta­jad veel oma kä­si kor­ra­li­kult pe­se­vad,siis kü­las­ta­jad ar­va­ta­vas­ti mit­te. "Te­ge­mist oleks vä­ga liht­sa, kuid ilm­selt ülio­lu­li­semoo­du­se­ga MR­SA le­vi­ku tõ­kes­ta­mi­seks," sõ­nas Sum­mers,kel­le­ga nõus­tus ka me­dit­sii­niõ­de­de esin­da­ja JeanLaw­ren­ce. Te­ma lu­bas, et haig­laõed ja ka pat­sien­didhak­ka­vad tu­le­vi­kus kü­las­ta­jaid roh­kem kä­si pe­se­masun­di­ma – või­ma­lu­sed sel­leks on pea iga osa­kon­nasis­se­käi­gu juu­res. Kii­ra­bil hü­giee­ni­ga ras­ku­siVa­ra­se­mast ras­kem on kõr­geid hü­giee­ni­nõud­mi­si täi­taaga kii­ra­bil. Väl­ja­kut­se­te arv on tõus­nud, iga päevka­su­tab kii­ra­bi­tee­nust li­gi 60 000 bri­ti pat­sien­ti ningper­so­na­lil on see­tõt­tu vä­he ae­ga kor­ra­li­kult puh­tusthoi­da, üt­les kii­ra­bi­lii­du esi­mees Ric­hard Di­mentkoh­tu­mi­sel pee­tud et­te­kan­des. MR­SA na­ka­tu­mi­sest kii­ra­biau­to­dest on tul­nudtea­teid, kuid Di­men­ti tea­da ei ole prob­lee­mi täp­se­maltuu­ri­tud. Di­men­ti ar­va­tes peaks risk saa­da MR­SA nak­kuskii­ra­biau­tost ole­ma üs­na ma­dal, kuid neil oleks va­jatõen­deid, kui suur see oht siis­ki on ja kui sa­ge­li tu­lekssõi­du­va­hen­di põh­ja­lik de­sin­fit­see­ri­mi­ne lä­biviia. Pat­sien­diü­hin­gu­te hin­nan­gul on aga just kii­ra­bi­gaprob­lee­me – MR­SA in­fekt­sioo­ni põ­de­nuid esin­dav To­ny Fieldtea­dis, et kii­ra­biau­to­sid sa­ge­li ei pu­has­ta­ta en­neuue­le väl­ja­kut­se­le sõit­mist.

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus
EraisikEttevõte
Olen tingimustega nõus
Kaardimaksega
Mobiilimaksega
Juhime tähelepanu, et Sul on õigus keelata oma kontaktandmete kasutamine samasuguste toodete või teenuste otseturustuse tegemiseks võttes Äripäevaga ühendust aadressil [email protected] või telefonil 667 0099.
Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708