Järvamaa pilootprojekt kadus eelmise valitsusega

Järvamaa haigla peaarst Andres Müürsepp usub, et aprillis käivituma pidanud pearahapõhine katseprojekt pole igaveseks kalevi alla pandud.

Järvamaa haigla peaarst Andres Müürsepp usub- et aprillis käivituma pidanud pearahapõhine katseprojekt pole igaveseks kalevi alla pandud.

Sotsiaalministeeriumi abiminister Peeter Laasik oli öelnud Andres Müürsepale- et pearahapõhisel rahastamisel võiks jumet olla- aga praegu sellega ministeeriumis ei tegelda. “Keegi ei ole öelnud- et projekt on lõpetatud-” möönis Müürsepp.

Tema hinnangul pole Järvamaa haigla katseprojekti peatumise tõttu rahaliselt kaotanud- kuigi pearahapõhine rahastamine andnuks haiglale garantii. “Siis oleks raha antud- nüüd tuleb teenida- aga teenimisega meil ei ole probleemi-” sõnas Järvamaa haigla peaarst. Kuigi Järvamaa haigla töötas esimesel poolaastal üle lepingumahu- on suvepuhkused olukorda tasakaalustanud. Plaaniline ravitöö jätkub septembris tavapärase hooga.

Mingil juhul ei nõustu Müürsepp väitega- et pearahapõhine rahastamine oli mõeldud maakonnahaigla hävitamiseks. “Projekt oli muidugi toores ja algidee deformeerus- püüti takistusi leida-” ütles Müürsepp.

Näiteks kritiseeriti avalikkuses teravalt pearaha puhul tekkivat patsientide n-ö sunnismaisust- kuigi projekti järgi oli arvestatud- et umbes 50 protsenti rahast läheb kõrgema etapi haiglatele ja ainult 50 protsenti annab haigekassa otse üldhaiglale.

“Nii palju kui haigekassa suudab praegu kõrgemale etapile maksta- nii palju oleks ta ka pearaha puhul maksnud-” selgitas Müürsepp.

Müürsepa hinnangul võiks pearahapõhise rahastamisskeemiga edasi töötada. Ta meenutas- et pilootprojekti initsiaator polnud Järvamaa haigla- vaid abiminister Külvar Mand ja riigikogu liige Andres Kork. Projektiga töötas aasta aega ministeeriumi töörühm eesotsas dr Vello Ilmojaga. Projekt jõudis riigikogu sotsiaalkomisjoni ja siis vahetus valitsus.

Tegevuspõhise kuluarvestuse rakendamiseks ei ole Järvamaa haigla veel ettevalmistusi teinud.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

<br /> *******************************

 

<u>KOMMENTEERIB</u>

<strong>Külvar Mand-<br /> Järvamaa haigla pilootprojekti initsiaator- Pärnu haigla juhatuse liige:</strong>

"Pearahapõhise rahastamise puhul ei olnud tegu poliitilise projektiga- vaid sisulise- analüüsile toetuva projektiga. Selles avaldus kolme osapoole - sotsiaalministeeriumi- haigekassa ja Järvamaa haigla - tõsine tahe tagada üldhaiglate jätkusuutlikkus.<br /> Tegevuspõhine kuluarvestus- mida arutati ka Järvamaa haigla projektiga töötamise ajal- toimib suuremates haiglates- kus teenuste maht ületab teatud kriitilise piiri. Üldhaiglates õigustab end pearahapõhine rahastamine- mis tagab stabiilsuse ja võimaldab haigla juhtkonnal planeerida tööjõudu ja tööaega.<br /> 40 000-50 000 elanikuga teeninduspiirkonna haiglas jätkub mõnel eriarstil tööd mitte täiskoormusega- aga näiteks poole või 0-75-se koormusega. Kes aga finantseerib ülejäänud osa?<br /> Üldhaigla ei saa eriarsti palgata tööle- kui ta pakub arstile vaid pool või kolmveerand palka.<br /> Patsiendi poolt vaadates vajab inimene arstiharidusega inimest enda vastas polikliinikus või voodi ääres haiglas.<br /> Kui arst käib kuskilt teisest haiglast vastuvõtte tegemas- ei saa haigla organiseerida pidevat vastuvõttu patsientidele- mis halvendab arstiabi kättesaadavust.<br /> Seda- kuidas üldhaiglaid välja suretada- ei ole keeruline välja mõelda- küll aga tuleb seda teha vastupidisel juhul - ELLU JÄTMISEL."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.