Õhupuudusega patsient perearsti vastuvõtul

Õhupuudus, hingematmistunne, köha, lämbumishood – need on üsna sagedased vaevused, mida patsiendid esmatasandi arsti vastuvõtul kirjeldavad.

Õhupuudus- hingematmistunne- köha- lämbumishood - need on üsna sagedased vaevused- mida patsiendid esmatasandi arsti vastuvõtul kirjeldavad. Kui tohter kuuleb neid kohati drastilisi vaevusi ja vaatab patsiendile otsa- tekib vastuolu. Patsient on reeglina terve välimusega- aktiivse eluviisiga ja edukas. Ei tahaks nagu kahtlustada südamehaigusi- bronhiaalastmat- pigem on kirjeldatud vaevus tingitud paanikahäirest.

Kuid meie meditsiinitavades on kombeks sellist patsienti uurida kõigepealt kehaliste haiguste osas. Millised on võimalused?

Täisvere analüüs võimaliku aneemia suhtes. Rahuolekus kopsude kuulatlus- seejärel forsseeritud väljahingamine. Rahuoleku tippvoolu mõõtmine ehk PEF-meetria. PEF-meetria tulemuse piiripealse väärtuse korral saame läbi viia lihtsustatud bronhodilataatortesti: anname haigele hingata läbi vahemahuti mõne doosi salbutamooli ning hindame 10 minuti möödudes tulemust. 15-protsendiline tippvoolu kiiruse tõus on viide eelnevale bronhiobstruktsioonile.

Kui aga nendel uuringutel ei ilmne patoloogiat- siis on võimalik teha mitmeid koormus- ja provokatsiooniteste. Üheks selliseks on võimaluse korral veloergomeetril “Eurofit”-testi läbiviimine- millega saame teada inimese maksimaalse hapnikutarbimisvõime- kehalise treenituse.

Kui koormustesti täiendada ka vererõhu mõõtmise ja PEF-meetriaga- saame patsiendi kohta oluliselt enam andmeid. Ülitähtis on hinnata PEF-meetria tulemust enne ja pärast koormust- selle muutust. Kui puudub veloergomeeter- siis on võimalik rakendada doseeritud koormust kaheastmelisel steptestil või lihtsalt paluda haigel tõusta-laskuda mööda treppi või teha mõnisada meetrit kiirkõndi. Näib veidi naljakas- et arst käsib haigel teha kiirkõndi ümber kabineti; kuid see kõik omab suurt diagnostilist väärtust- kui saame sellise koormuse järgselt PEF languse.

Kui rahuoleku PEF on normis ja doseeritud koormustaluvus on hea- PEF ei muutu või isegi tõuseb- on obstruktsiooniga kulgeva kopsuhaiguse tõenäosus väike. Järgmiseks sammuks on psühhomeetrilise testi teostamine- et selgitada võimaliku paanikahäire sümptomaatikat.

Siinkirjutajal on hea kogemus paanikahäire testiga ja Tartu ülikooli psühhiaatriakliinikus väljatöötatud emotsionaalse enesetunde skaalaga EEK 2. Sõltuvalt testi tulemusest saame plaanida ka ravi.

Perearst on võtmeisikuks õhupuudusega haige käsitlemisel. Sellist haiget ei tohiks liiga “jooksutada” või panna ta mõneks kuuks eriarsti järjekorda. Pean õigeks teostada esmased uuringud nii somaatiliste haiguste kui psüühikahäirete suhtes kohe esmasel vastuvõtul ning määrata ka vastav edasine käsitlus-raviplaan.

Esmasteks uuringuteks polegi vaja just suuri investeeringuid ja tugevat eelarvet- vaid pigem tahet süüvida haige probleemidesse ning kasutada käepäraseid ja lihtsamaid võimalusi.

<br /><strong>MADIS VESKIMÄGI<br /></strong>Tõstamaa valla perearst

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.