Ainult tellijatele
28. august 2006
Ainult tellijatele
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Saks­las­te prog­ram­mid suit­si­daal­su­se vä­hen­da­mi­sel dep­res­sioo­ni kor­ral edu­kad

Saks­la­sed on suut­nud nel­jaast­me­li­se prog­ram­mi abil olu­li­selt vä­hen­da­da dep­res­sioo­ni­pat­sien­ti­de suit­si­daal­set käi­tu­mist 480 000 ela­ni­ku­ga (uu­rin­gu al­gu­ses) Nürn­ber­gi lin­nas, tea­tab Med­Wi­re News.

Saks­la­sed on suut­nud nel­jaast­me­li­se prog­ram­mi abilolu­li­selt vä­hen­da­da dep­res­sioo­ni­pat­sien­ti­desuit­si­daal­set käi­tu­mist 480 000 ela­ni­ku­ga (uu­rin­gual­gu­ses) Nürn­ber­gi lin­nas, tea­tab Med­Wi­re News. Ka­heaas­ta­ne in­ter­vent­sioo­nip­rog­ramm koos­nes nel­jastosast: pe­rears­ti­de koo­li­tus ja toe­ta­mi­ne eri­ne­val moel,ava­lik­ku­se­le suu­na­tud kam­paa­nia dep­res­sioo­ni koh­ta,koos­töö ko­gu­kon­nas pat­sien­ti­de abis­ta­ja­te seas(õpe­ta­jad, ki­ri­kuõ­pe­ta­jad, ko­ha­lik mee­dia jne.) ningris­kig­rup­pi­de ene­sea­bi­mee­to­di­te toe­ta­mi­ne. Li­saks suit­sii­di­de ja kat­se­te esi­ne­mis­sa­ge­du­se­leen­ne prog­ram­mi­de käi­vi­ta­mist vaa­del­di võrd­lu­seks 270 000ela­ni­ku­ga Würz­bur­gi piir­kon­da. Nürn­ber­gis lan­ges ene­se­tap­pu­de ja suit­sii­di­kat­se­tearv 2000. aas­ta 620-lt 500-le esi­me­se aas­ta jook­sul ja 471-nitei­se aas­ta­ga ehk 24% võr­ra. Würz­bur­gis lan­ges 2000–2001ene­se­tap­pu­de ja kat­se­te arv 0,5% võr­ra, kuid järg­mi­seaas­ta­ga taas 7,1% võr­ra tõu­sis. Aja­kir­jas Psyc­ho­lo­gi­cal Me­di­ci­ne kir­ju­ta­sidUl­rich He­gerl ja kaas­töö­li­sed, et suit­si­daal­se käi­tu­mi­selan­gus oli sta­tis­ti­li­selt olu­li­ne ja klii­ni­li­selt vä­gatäh­tis. Vas­ta­va ana­lüü­si au­to­rid mär­ki­sid, et lan­gustoi­mus suu­res­ti ene­se­ta­pu­kat­se­te ar­vu 26,5-prot­sen­di­selan­gu­se ar­velt. Uu­ri­ja­te hin­nan­gul või­vad nad ol­la prog­ram­mi­deedu­kust ise­gi ala­hin­na­nud, ku­na sel pe­rioo­dil oliini­mes­te tead­lik­kus suu­rem ja ker­ge­mi­ni loe­ti eba­sel­gedjuh­tu­mid ning ene­se­vi­gas­tu­sed suit­sii­di­kat­se­teks.Kõr­ge suit­sii­di­ris­ki­ga kat­se­te arv vä­he­nes­ki 47% võr­ra,ma­da­la ris­ki­ga kat­se­te arv vaid 15% võr­ra. Ene­se­tap­pu­de arv Nürn­ber­gis vä­he­nes sa­jalt 75-leesi­me­se aas­ta jook­sul, kuid järg­mi­sel aas­tal oli suit­sii­de89. Siis­ki us­ku­sid au­to­rid, et nel­jaast­me­li­seprog­ram­mi­ga suu­de­ti dep­res­sioo­ni­pat­sien­ti­de eesthoo­lit­se­mist pa­ran­da­da ning suit­si­daal­sust vä­hen­da­da.Nen­de sõ­nut­si sai pro­jek­ti käi­gus sel­geks, et prog­ram­mieri­ne­vad osad töö­ta­sid sü­ner­gi­li­selt: näi­teksava­lik­ku­se­le suu­na­tud te­ge­vus­te tu­le­mu­se­na hak­ka­sidpe­rears­tid pat­sien­te dep­res­sioo­ni suh­tes hoo­li­ka­maltuu­ri­ma, olid mo­ti­vee­ri­tu­mad täiend­koo­li­tus­tel osa­le­maja li­saks pa­ra­ne­sid nen­de psüh­hiaat­ri­li­se diag­noo­si­gapat­sien­ti­de­ga te­ge­le­mi­se os­ku­sed. (Psyc­hol Med 2006;36: 1225–1233)

Sisu on kättesaadav ainult tellijale.
Lugemiseks logi sisse või vormista tellimus
EraisikEttevõte
Olen tingimustega nõus
Kaardimaksega
Mobiilimaksega
Juhime tähelepanu, et Sul on õigus keelata oma kontaktandmete kasutamine samasuguste toodete või teenuste otseturustuse tegemiseks võttes Äripäevaga ühendust aadressil [email protected] või telefonil 667 0099.
Jaga lugu
Mu.ee toetajad:
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708