Erektsioonihäirest südameprobleemini on väike samm

Värske uuringu kohaselt võivad diabeeti
põdevaid mehi, kel on raskusi erektsiooni hoidmisega, ohustada ka tõsised
südameprobleemid.

Nimelt näitasid uuringutulemused, et südamehaiguste risk oli erektsioonihäiretega meestel koguni kaks korda suurem kui teistel diabeeti põdevatel meestel, vahendas Tarbija24 BBC-d.

Hongkongi Hiina ülikooli teadlaste sõnul võivad siin põhjuseks olla kõrge veresuhkru taseme tekitatud veresoonte kahjustused.

Teadlased soovisid näha, kas erektsioonihäired võivad olla arstide jaoks iseseisvaks usaldusväärseks tulevaste tervisemurede ohumärgiks.

Varasema põhjal teati, et seksuaalprobleemide teke ilmneb teise tüübi diabeeti põdevate meeste puhul tavaliselt umbes kolm aastat enne südamehaiguste sümptomite väljaarenemist. Teadlased tahtsid seda seost lähemalt uurida.

Selleks värvati uuringu tarvis 2306 meest, kellest erektsioonihäireid esines vaid veidi enam kui neljandikul. Samas polnud ühelgi katsealusel ilmseid südamehaiguste märke.

Järgneva nelja aasta jooksul ilmnes 123 katsealusel üks järgmistest sümptomitest või haigustest: südamerabandus, surm südamehaigusesse, ummistunud arteritega seotud valud, vajadus südameoperatsiooni või kateetri paigaldamise järele.

Erektsioonihäiretega meeste tõenäosus sattuda sellesse gruppi oli umbes kaks korda suurem kui teistel meestel.

"Erektsioonihäirete väljakujunemine peaks nii patsiendi kui ka tervishoiutöötajad tulevase koronaarse südamehaiguse suhtes valvsaks tegema,» ütles uuringu juhtivautor dr. Peter Chun-Yip Tong Hongkongi Hiina ülikoolist.

Ta selgitas, et kõrge veresuhkru tase võib viia põletikuni veresoonte sisepinnal, mis omakorda võib viia ateroskleroosini, mõlema südamearteri ning ka peenist verega varustavate arterite seinte jäigastumise ja paksenemiseni.

Neljas Itaalia meditsiinikeskuses läbi viidud uuring keskendus 300 mehele, kellel oli nii diabeet kui ka südamehaiguse väljakujunemise algstaadium.

118 meest uuritavate seast kannatasid uuringu alguses ka erektsioonihäirete all ning järgmise nelja aasta jooksul ohustas neid kaks korda suurem südame- või ajurabanduse risk, mis kinnitab taas ka Hongkongi uuringu tulemuste paikapidavust.

Samas näitas see uuring, et kolesterooli alandavate ravimite võtmine - olenemata erektsioonihäirete olemasolust - kahandas mainitud riske kolmandiku võrra.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.