Euroopa on hädas võltsitud ravimitega

Euroopa Liidu piiridel konfiskeeritakse üha
rohkem võltsitud ravimeid ja kosmeetikat – möödunud aastal avastati illegaalseid
ravimeid koguni poole rohkem kui 2006. aastal.

Võltsitud ravimeid avastatakse aasta aastalt rohkem: Euroopa Komisjoni raport 2006. aastal tollis konfiskeeritud kaupade kohta tõi välja, et 2005. aastaga võrreldes oli konfiskeeritud kogus viis korda suurem. Võltsingute peamiseks lähtekohaks nimetati Indiat, järgnesid Araabia Ühendemiraadid ja Hiina.

Euroopas pärineb aga kõige rohkem teateid võltsravimite kohta Šveitsist. Ravimitootjate liidu hinnangul pole Šveits suurim võltsravimite tootja, vaid on suurimaks transiidiriigiks - ilmselt seetõttu, et asub Euroopa südames, kuid samas väljaspool Euroopa Liitu.

Ravimitootjate liidu liikmed pole probleemidest võltsravimitega teada andnud. Info Euroopas toimuva kohta jõuab nendeni Ravimitootjate Liidu Euroopa katusorganisatsooni EFPIA vahendusel.

Ravimiameti sisse- ja väljaveo ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete büroo juhataja Eda Lopato sõnul Eestis tänaseni ühtegi võltsitud ravimit tegevusloaga ravimite käitlemisahelast (ravimite hulgimüüjad, apteegid) leitud.

Küll aga on Eesti Maksu- ja Tolliamet kinni pidanud internetist tellitud ja postiga saadetud erektsioonihäirete ravimeid, mis on osutunud võltsinguks. Samuti on Maksu- ja Tolliameti andmetel on Tallinnas avastatud 15 500 võltsitud Viagra tabletti.

Lopato sõnul ongi valeravimite põhiliseks allikaks illegaalsed internetipoed. Veebi vahendusel müüdavatest ravimitest on WHO andmetel üle 50% võltsingud. Kogu maailma ravimiturust moodustavad keelatud ravimid umbes 10% - arenenud riikides on see 1% ja arengumaades üle 10% müüdavatest ravimitest.

Ravimiameti 2007. aasta lõpus koostatud võltsitud ravimite ülevaates märgiti, et Euroopas on hakanud suunad ohtlikult muutuma ja enam ei tegelda ainult nö elustiiliravimitega – hiljuti leiti ühe liikmesriigi turult võltsitud psühhoosiravim.

Nii Euroopast kui mujalt on teada juhtumid, kus interneti teel tellitud „taimsed ravimid“ sisaldavad toimeainet sildenafiil (erektsioonihäire ravim) või selle analooge. Pakendile neid aineid märgitud ei ole, kuid on mitmeid riskirühmi, kelle jaoks need ühendid võivad oma kõrvaltoimete ja koostoimete tõttu osutuda eluohtlikuks.

Samuti on teada juhtumid, kus looduslikud põletikuvastased ravimid on sisaldanud kortikosteroidhormoone, mis võivad bakteriaalse põletiku puhul väga ohtlikud olla.

Üks viimase paari aasta ohtlikum näide maailmas on interneti teel levitatud võltsing viirusevastasest preparaadist Tamiflu, mille toimeaine on oseltamiviir - see peaks aitama eluohtliku linnugripi ravis.

Võltsitud tabletid sisaldasid aga üksnes C-vitamiini ja piimasuhkrut. Tamiflu nime kandvat võltsingut on leitud suhteliselt hiljuti ka ühes Euroopa Liidu liikmesriigis - originaalravimile väga sarnases pakendis turustati tablette, milles toimeaine puudus.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.