Suitsetamine sõltub geenidest

Teatud pärilikud osad mõjutavad
suitsetamise alustamist ja lõpetamist.

Geneetika mõjutab nii suitsetamisega seotud käitumist kui ka nikotiinisõltuvuse teket, selgus Soomes valminud uurimistöö tulemustest. Ulla Broms selgitas oma väitekirjas, et teatud pärilikud osad mõjutavad üksikisiku tasemel suitsetamise alustamist ja lõpetamist, suitsetamise määra ja nikotiinisõltuvust, vahendas Päevaleht.
Uurimistöös osales ligi 9000 Soome kaksikut ja nende pereliiget. Infot koguti nii küsitluse, intervjuu kui ka geeniproovidega.
“Geenid mõjutavad meeste puhul rohkem suitsetamise alustamist ja selle lõpetamist, naiste puhul näitavad geenid rohkem seoseid selles osas, kui palju suitsetatakse,” ütles Broms. “Tulemused näitavad, et neid asju mõjutavad eri geenid.”


Neljast kolm on sõltuvuses
Neljast suitsetajast kolm on nikotiinisõltuvuses. Uuringu tulemused näitasid, et geenid mõjutavad suitsetamise sõltuvuse väljaarenemist, kuigi suitsetamise ja selle lõpetamise juures on oluline roll ka ühiskondade erinevuses. Kõrgem haridus ja ametikoht eeldavad, et inimene võib suitsetamise maha jätta. Meeste puhul ennustas suitsetamisest loobumist ka abi- või kooselu alustamine.
Ulla Broms ütles, et kuigi pärilikel teguritel on selge mõju nikotiinisõltuvuse osas, ei saa nikotiinisõltuvus tulla, kui suitsu ei tehta.
Uuringus leiti seos ka suitsetamise määra ja kromosoomiala 10q25 vahel. Sellesama kromosoomiga on varem seostatud seda, kui inimesel on kalduvus alkoholi korduvale liigtarvitamisele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.