Tervislik elustiil lülitab vähki tekitavad geenid välja

See pole mingi saladus, et tervislik
elustiil võib vähkkasvaja väljakujunemist aeglustada, kuid see, kuidas see
täpselt käib on olnud seni teadmata. Nüüd leidsid teadlased tõendeid, et õige
toitumine ning liikumisharjumused võivad lülitada olulisi geene sisse ja välja.

San Franciscos asuva California ülikooli teadlased Dean Ornishi juhtimisel selgitasid pilootuuringus välja, kuidas järsk elustiili muutus mõjub varases järgus eesnäärmevähki põdevatele meeste puhul geenide avaldumisele, vahendab Novaator New Scientisti.

Kasvajast võeti biopsiaid kahel korral. Enne, kui katsealused alustasid tervisliku toitumise, mõõduka kehalise tegevusega ning hakkasid tegelema oma stressitasemega ning alustasid psühhoteraapiaga ning pärast seda, kui mehed olid kõike seda juba kolm kuud teinud. Proovidest tuli välja, et elustiilimuutus avaldas mõju sadade geenide avaldumisele.

Mitmed geenid, mille hulgas oli ka neid, mis reguleerivad kasvaja teket, olid muutunud vähemaktiivseks või olid suisa tasalülitatud. Samas olid aktiivsemaks muutunud geenid, mis tegelevad haigustega võitlemisega.

2005. aastal näitas Ornishi poolt läbiviidud uuring, et elustiili muutus võib vähendada kindlaid eesnäärmevähi geenimarkereid, seega ilmselt aeglustades kasvaja arengut.

Kuivõrd proove võeti peaaegu tervetelt – kasvajad olid nii väikesed, et isegi biopsia võtmine oli raskendatud, võib käesolev uuring viidata võimalusele, kuidas vähki ennetada.


Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.