Narkoos mitte ei vähenda, vaid suurendab valutundlikkust

USA Georgetowni ülikooli teadlaste uuringu
kohaselt võib üldanesteesia suurendada patsiendi valutundlikkust pärast
narkoosist ärkamist.

Anesteesiaravimid aktiviseerivad ja muudavad tundlikuks perifeerse närvisüsteemi sensoorsed närvirakud, mis reageerivad ärritusele ja valule. „Anesteetikumi valikul on otsustav tähtsus operatsioonijärgse valuga toimetulekuks ja loodetavasti on meie uurimistöö tulemused vajalikud patsiendi heaolu seisukohalt,“ mainis USA Georgetowni ülikooli farmakoloogia osakonna professor ja teadusuuringu juhtfiguur Dr. Gerhard Ahern ajakirjale Proceedings of the National Academy of Sciences.

„On teada, et üldanesteesia ärritab hingamisteid. Samuti on teada, et kesknärvisüsteemi mahasurumisel aktiviseeritakse perifeerse närvisüsteemi valutundlikke närvirakke,“ nentis dr. Ahern.

Anestesioloogid kasutavad teadlikult enne patsiendi uinutamist põletiku- ja valuvastast ravimit. Varem ei ole anesteetikumi mõju sensoorsetele närvirakkudele tähele pandud, mistõttu valutaluvus ei kao, vaid jätkub ka operatsiooni ajal.

Teadlased kontrollisid oma hüpoteesi ärritades kahte spetsiifilist närviraku retseptorit (TRPV1 JA TRPA1) narkoosiravimiga, mis toimivad tihti koos ja reageerivad sellistele ärritajatele nagu küüslauk ja wasabi.

"Taimed toodavad toimeainet capsaicin, mille eesmärk on takistada loomadel neid süüa. Kui aga loom siiski sööb capsaicini sisalduvaid taimi, siis reageerib neile loomade närviraku retseptror TRPA1, mida tuntakse ka sinepiõli ja peamise valutundlikkuse retseptorina," selgitas Ahern.

Katsetustest tulenes, et üldanesteetikumid mõjutavad otseselt TRPA1 ning on seega vastutavad ravimite akuutsete kahjustavate mõjude eest. Hüpoteesi parimaks tõestuseks on TRPA1 geenita aretatud hiir, kes ei näidanud ravimite kasutamisel üles valutundlikkust. "Enamus üldanesteetikumidest aktiviseerib sinepiõli retseptori TRPA1 ning loomadel, kel see puudub ei esine ärritusnähte," sõnas Ahern.

„Keha sensoorsete närvirakkude stimuleerimine enne ja pärast operatsiooni suurendab patsiendi valutundlikkust pärast narkoosist toibumist. See on provokatiivne leid ja siin on veel ruumi anesteetikumide toimeainete täiustamisel,“ märkis Ahern.

´

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.