Kala söömine pikendab eluiga

WHO konverentsi avapäeval rääkisid
ettekandjad tervislike eluviiside ja pika eluea seosest. Samas ei kinnitanud
eksperdid otsest seost SKP ja parema tervise vahel.

Dr Uwe Reinhardt Princetoni ülikoolist tõdes, et palju räägitakse küll rahast, kuid hoopis vähem tervisest. Oluline on nende kahe valdkonna vahel seoseid näha ning investeerida ka haridusse, selgitamaks inimestele põhitõdesid. Reinhardt kinnitas, et otsest seost SKP ja parema tervise vahel tuua ei saa. Rohkem kulutades ei saa öelda, et see on efektiivsem või patsiendi rahulolu suurem. Kui kulu tervishoiule on suur, siis võib see tähendada ka seda, et palju panustatakse tippspetsialistidele, mitte esmatasandi tervishoiule. Dr Joe Kutzin, WHO esindaja Barcelonas lisas, et erinevate maade kogemuse põhjal ei ole olemas õiget vastust sellele, kui palju peaks valitsus SKPst kulutama tervishoiule.

Londoni ülikooli rahvatervise professor Martin McKee ütles Jaapani olukorda kirjeldades, et sealne tervisesüsteem on väga odav. Samas on elanike tervis hea, kuna nende elustiil ja toit on lihtsalt nii tervislikud. Ka jaapanlased eelistavad kala, mereande ja tofut. McKee tõi ka näite lihtsast, odavast ja mõjusast sekkumisest, kuidas rahvatervist parandada – suitsetamiskeeld avalikes kohtades. Eesti on selle samuti heaks kiitnud ning keelu jõustumisest on möödunud juba aasta.

Islandi tervishoiuministeeriumi kantsleri Berglind Isgeirsdóttiri sõnul peab Island äärmiselt oluliseks haiguste ennetust, tähtis on seos tervise- ja haridussüsteemi vahel. Heaks näiteks on see, et rahvastiku eluiga on Islandil üks kõrgemaid maailmas ja meeste eluiga kõige pikem. Islandlased ise selgitavad oma pikka eluiga rohke kala söömisega.


Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.