Autismil on seos närvi tüveraku arenguga

USA Kalifornia Burnhami
Meditsiiniteadusuuringute Instituudi teadlased tegid oma uurimistöös
läbimurde avastades autismi seose närvi tüveraku arenguga.

Uuringu kohaselt hiirel, kel puudus närvitüverakus proteiin myocyte enhancer factor 2C (MEF2C), olid väiksemad ajud, vähem närvirakke ja käitumiselt sarnane Tourette sündroomiga autismi vormiga inimestele, kirjutas Science Daily. Antud uurimistöö esitab esimest otsest seost närvitüveraku arenguhäire ja sellest põhjustatud autismi vahel. Teadusuuringu meeskonna juhi kliinilise neuroloogi, professori ja Del E. Webb Neuroscience, Aging and Stem Cell Research Center direktori Stuart A. Liptoni sõnutsi annavad saadud tulemused hea vihje, kuidas mõista inimestel Touretti sündroomi ja teisi autismi vorme.

„Tuvastades mutatsiooni, mis põhjustab autismi, saame me jälgida, mis juhtub. Kui me saame võib olla defekti hiirel korrigeerida, siis on seda ükskord võimalik korrigeerida ka inimestel,“ märkis Lipton.

MEF2C rolliks on tüverakkude muutumine närvirakkudeks. Kui aga MEF2C oli närvitüverakkudes kustutatud, tekkis hiirel puudulik neuronite jagunemine, millega kaasnesid tõsised arenguhäired. Hiirel esines ebanormaalset rahutust, kognitiivsed raskused ja tahtmatuid lihastõmblusi, mis on Tourette sündroomiga inimestel tüüpiliseks sümptomiks.

Tourette sündroom on üks autismi vorme, mida esineb rohkem tüdrukutel kui poistel. See põhjustab aju arenguhäireid, tahtmatuid lihastõmblusi, rahutut käitumist ja kõnelemisraskusi.


Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.