Kehavälisel viljastamisel ei tuleks teadlikult mitmikuid ära hoida

Viljakuskliinikud said eile tugeva, kuid
vastuolulise kriitika osaliseks. Neid süüdistatakse patsientidele valeinfo
jagamises ja ebavajalikult kalli ravi soovitamises, viidates kõrgele
terviseriskile, kui oodata on kaksikuid.

Vanemad arstid väitsid reproduktiivtervise asjatundjate ja embrüoloogide kohtumisel Barcelonas, et viljatud paarid ei peaks kehavälise viljastamise korral loobuma kaksikutest. Nende sõnul on protseduurid sel juhul odavamad, samuti lükkasid nad ümber väite, et kunstliku viljastamise puhul on mitmikute saamine ühest lapsest riskantsem, kirjutas The Guardian Unlimited.

Kliinikud soovitavad tihti naistel korraga mitte siirdada rohkem kui ühe embrüo, kuna see pidavat oluliselt tõstma mitmikuraseduse ohtu ja seda omakorda seostatakse mitme olulise meditsiinilise probleemiga.

New Yorgi spetsialist Norbert Gleicher ütles, et ohu ülepaisutamise tõttu saavad naised enam viljakusravi, kuid tulemuseks on vähem lapsi.

"Suur enamus viljakuskliinikutesse minevaid inimesi tahavad enam kui üht last, kuid neile antakse valeinfot ja neilt küsitakse liiga suuri kulutusi, soovitades vältida kaksikuid,“ ütles Gleicher. „Viljakusravi patsiendi jaoks ei ole midagi olulisemat kui rasedaksjäämine ja on meie kohus neil kiiresti ja ohutult rasestuda.“

Gleicheri väited põhinevad peagi ajakirjas Fertility and Sterility avaldataval uurimistööl, mille ta viis läbi koos New Yorgi Albert Einsteini Meditsiinikolledži viljakusdoktori David Baradiga.

Talle aga vaidlesid kohe vastu viljakusorganisatsioonide esindajad, kes tahavad mitmikuraseduse juhtusid vähendada.

"Paarid, kes saavad viljakusravi, peaksid seda nõu kuulates olema eriti ettevaatlikud, kuna see on vastuolus kõikide varem avaldatud andmetega selle kohta, kui riskantne on mitmikurasedus,“ ütles Londoni King’s College’i sünnitusabi- ja günekoloogiaprofessor Peter Braude.

Briti viljakuskliinikute tegevust reguleeriv amet on kõikjal riigis asuvatele keskustele teada andnu, et järgneva kolme aastaga tuleb kunstliku viljastamisega saadud kaksikute arvu vähendada 24%-lt 10%-le. See tähendab peamiselt, et noorematele naistele siirdatakse vähem embrüoid, kuna just nendel on kõige suurem tõenäosus jääda kaksikuteootele.

Suurbritannias sünnivad välise abita rasestunuil 80 juhust ühel kaksikud, kunstliku viljastamisega rasedaks jäänuil aga on kaksikud igal neljandal naisel.

Paljud varasemad uuringud on näidanud, et naistel, kes jäävad kaksikuteootele, on suurem tõenäosus nurisünnitusele või muudele tõsistele probleemidele. Kuni 60% kunstviljastamisega saadud kaksikuid tuleb pärast sündi jälgida intensiivraviosakonnas, samuti on kaksikutel kuus korda suurem tõenäosus esimesel eluaastal surra kui üksikutel lastel.

Gleicheri ja Baradi uuringus jälgiti üle 1000 kaksikurasedust aastast 1990. Nad väidavad, et leidsid tõsiseid vigu selles, kuidas meditsiinilisi riske arvestatakse.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.