WHO korraldab hiigeluurimuse mobiiltelefonide mõju kohta

Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) ja
mobiilioperaatorid asuvad ühiselt uurima mobiiltelefonide mõju inimestele.

Kolmeaastases uurimuses vaadeldakse, millised seosed on mobiili kasutamisel ja vähil või teistel haigustel, kirjutas aamulehti.fi.

Soomes, Rootsis, Taanis ja Suurbritannias läbiviidavas uurimuses jälgitakse vabatahtlike mobiiltelefoni kasutamist ja selgitatakse välja nende tervislik seisund.

Keskkonnateaduste professor Jukka Juutilainen Kuopio ülikoolist ootab töölt olulisi kasulikke vastuseid. „Nii suurt ja põhjalikku uurimust ei ole kunagi tehtud,“ sõnas ta. Uurimusi on aga korraldatud juba 1990ndate algusest.

„Ajuvähi tekke uurimiseks ei piisa viieaastasest jälgimisest. Selleks läheb pigem 15 aastat. Mobiiltelefone hakati kasutama 1990ndate alguses. Seega peaks nüüd täpsemalt oskama öelda, millised on vähi ja mobiiltelefoni vahelised seosed,“ sõnas Soome Vähiliidu peasekretär Harri Vertio.

Senised uurimused on andnud väga vastakaid tulemusi, ühed ütlevad, et mobiiltelefonid tekitavad vähki, teised eitavad seda.

Keskkonnateaduste professori Jukka Juutilaineni sõnul on uurimustega seotud kolm probleemi. Esiteks on uuritav valim liiga väike. Vähk on harv haigus ja järelduste tegemiseks on vaja palju uurimisaluseid. Teiseks küsitakse küsimusi pärast haiguse saamist, mistõttu võivad tekkida vead. Näiteks küsitakse inimeselt, millise kõrva ääres telefon tavaliselt on, ja too vastab, et tõepoolest sellel pool, kuhu tekkis kasvaja. Tegelikult ei pruugi see nii olla. Kolmandaks on Juutilaineni sõnul seoseid uuritud liiga lühikest aega.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.