Puukborrellioosi juhtumeid tänavu topelt

Kui eelmise aasta esimese kuue kuuga
avastati Eestis 137 puukborrelioosi juhtumit, siis selle aasta esimese poolega
on juhtumeid kogunenud juba 276.

Borrelioosi juhtumite koguarv on sel aastal suurenenud peamiselt Saaremaa arvelt, 276-st juhtumist 88 on avastatud just seal, kirjutas Kalev.ee.

„Kui ühes saareriigis on puugid nii kõrgelt nakatanud, siis on selge, et ka haigestumine on kõrgem,“ selgitas tervisekaitseinspektsiooni epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar arvu kahekordistumist.

Puukentsefaliidi suhtes on tervisekaitseameti epideemiatõrje osakonna peaspetsialisti Jevgenia Epðteini sõnul epideemiline terve Eesti.

Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, mil puukentsefaliidi juhtumeid oli 28, on neid sel aastal 12 võrra vähem. „See sõltub puukide aktiivsusest, kuna ühel aastal on nad aktiivsemad ja neid on rohkem, teine kord jällegi vähem,“ selgitas Epðtein.

Puukentsefaliidi vaktsiini hinnad on viimasel ajal tõusnud ning see on Epðteini sõnul probleem kogu Euroopas. „Seda dikteerivad meil tootja ja maaletooja,“ ütles spetsialist, kelle arvates tõusis hind, kuna nõudlus on suurem kui pakkumine ning maaletoojat ainult üks.

Lääne-Tallinna keskhaiglas maksab näiteks vaktsineerimise üks doos täiskasvanule 475 ning lastele kuni 16 eluaastat 400 krooni.

Vaktsiini hind on seal tõusnud võrreldes eelmise aastaga umbes 100 krooni võrra ja tõusu põhjuseks on keskhaigla kinnitusel tootjapoolne hinnapoliitika Euroopa riikides. Varem olid hinnad Ida-Euroopas odavamad, kuid nüüd on tootja hinnad ühtlustanud.

Kuulo Kutsar aga arvab, et ainult tootjast hind ei sõltu. „Maaletooja hind ei pruugi üldse kõrge olla,“ arvas Kutsar. Tema sõnul tulevad juurde veel apteegid, kellel on lubatud juurde panna kuni 20 protsenti, sellele järgnevad perearstikeskused ja arstipunktid, kus süsti tehakse ja kes võtavad ka teenustasu süstimise eest.

„Need hinnalisad on Eestis ikka märkmisväärsed,“ rõhutas epidemioloogianõunik.


Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.