Saaremaad piinavad puugid

Lümanda vald saadab
tervisekaitseinspektsiooni peadirektorile Tiiu Arole pöördumise, millega
soovitakse juhtida tähelepanu puugihaiguste üha kasvavale probleemile ning
tehakse ettepanekuid, kuidas teemaga tegeleda ja seda teadvustada.

Veel novembri esimesel täisnädalal lisandus Saaremaal 28 borrelioosi nakatunut, kirjutas Oma Saar.

Eile kogunes Lümanda kultuurimajja ligi viiskümmend inimest, et kuulata ja rääkida oma muresid seoses puugihaigustega ning arutada, mida ette võtta selle üha leviva probleemiga. Lümandas levivad juba jutud küladest, kus ei ole enam ühtegi puugihaigustest puutumata inimest.

Lümanda vallavanem Tarmo Pikner ütles, et vallaelanike sooviks on olukorrale tähelepanu pööramine, sest puugihaigused on tõsine küsimus mitte ainult Lümanda vallas, vaid üle Eesti.

Lisaks soovib Pikner kirjas Arole teha konkreetseid ettepanekuid. Näiteks, et kaardistataks ära sümptomid, mis viitavad neile haigustele, ja et teatud sümptomite puhul oleks vereanalüüside tegemine puugihaiguste avastamiseks kohustuslik. Omast kogemusest teab ta, et sümptomid on sageli erinevad
Tervisekaitseinspektsiooni inspektor Urve Raag näitas kohale tulnutele, et puugihaigused on suur probleem, kuid seda mitte ainult Lümanda vallas. Üleeilse seisuga oli Saaremaal sel aastal 481 puukborrelioosi haigestumist (Eestis 871), 2007. aastal oli haigestumisi kokku 281 ja 2005. aastal 84. Kahjuks ei oska pooled inimesed öelda, kust nad puugi said, kuid kindlaks tehtud juhtudest oli 27 Lümanda vallas, 33 Salmel ning Muhus lausa 42.

Samas tõi ta välja, et puukentsefaliiti haigestumine ei ole nii palju tõusnud, mille põhjuseks võib olla, et inimesed on end vaktsineerima hakanud.

Rahvas mäletab, et vanasti oli puuk vaid tüütu tegelane, nüüd on aga pea kõik puugid nakkusekandjad. Urve Raag rääkis rahva küsimise peale ka oletustest, miks borrelioosi viimasel ajal nii palju on. Põhjuseks võivad olla soojemad talved, mille puugid edukalt üle elavad ning ka see, et Eestist on hakanud läbi rändama rohkem linde, kes on puukide kandjaiks.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.