Internet lihtsustab eriarstile pääsemist

Selle asemel, et lasta inimestel kuulata
telefonist kinnist tooni, hakkavad raviasutused sügisest üle minema ühtsele
veebipõhisele arstile registreerumise süsteemile, teatab Postimees

Eile kirjutas Postimees sellest, kuivõrd keeruline on telefoni teel endale soovitud arstiaega kinni panna. Nõutumate eriarstide juurde pääsemiseks peavad inimesed helistama kindlatel nädalapäevadel varahommikuti ning ka siis võib ihaldatud ajast telefoniliini ummistatuse tõttu ilma jääda.

Võimalust interneti kaudu arstile registreeruda pakuvad praegu üksikud tervishoiuasutused, suurhaiglatest saab ID-kaardiga haigla veebikeskkkonda sisenedes aja kinni panna Ida-Tallinna keskhaiglas.

Põhja-Eesti regionaalhaigla ootab veebipõhisele registreerumisele üleminekuga sügiseni, kui Eesti E-tervise Sihtasutus alustab kõikide tervishoiuasutuste üleviimist digihaigusloo kõrval ka digiregistreerumisele.

Ideaalis näeks asi välja nii, et inimene valib endale vajaliku eriarsti või uuringu ning näeb kohe, millises haiglas, millise arsti juurde ja millal vabu aegu pakutakse. Teeb valiku ja saab vastuseks kinnituse.

E-tervise SA juhatuse liige Madis Tiik ennustas: lõppkokkuvõttes võib selleni, et kõik toimiks ladusalt, minna kuni paar aastat. «Septembris teeme järk-järgult algust, aga küsimus on selles, kui kiiresti suudavad haiglad ja perearstikeskused oma registratuure süsteemiga kohandada ja kuidas lahendada olukorda, kui ühel ajal tahavad sama aega mitu inimest,» rääkis Tiik.

Tartu Ülikooli kliinikumis on võimalik registreerumiseks saata e-kiri, millele tuleb vastust oodata kuni viis päeva ning kui pakutav aeg ei sobi, peab ikkagi telefoni haarama.

TÜ kliinikumi juhatuse liikme Mart Einasto sõnul on haigla praeguse süsteemiga aga rahul ega kiirusta kohe ühtse e-registreerumisega liituma. «Kui on kindel, et see toimib, siis on liitumine tulevikus võimalik,» ütles ta.

Lääne-Tallinna keskhaigla plaanib neti kaudu registreerumist pakkuma hakata sügisel, esialgu aga ühtsest süsteemist eraldi. «Kui e-tervis hästi käima läheb, siis kindlasti liitume sellega tulevikus,» sõnas haigla pressiesindaja Diana Lorents.

Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse liikme Peeter Rossi sõnul on haigla tänu sellele, et hakkas esimeste seas digitaalseid lahendusi katsetama, valmis ühtse e-registratuuriga liituma kohe, kui see tööle hakkab.

Tänavu juuli alguseks oli haigla Ipatsiendi-lehekülge vaadanud 3000 inimest, vanim neti kaudu arsti vastuvõtule registreerunu oli 84-aastane.

Ross julgustas inimesi rohkem seda võimalust kasutama, sest internetis saab enim nõutud arstide juurde broneeringuid teha varahommikul, enne kui registratuuri telefonid tööle hakkavad. Samuti jälgida, kas äraütlemiste tõttu on lisandunud vabu aegu ning vaadata oma haiguslugu.

«Eesti IT-lahendused on väga edumeelsed ning haigla netiteenuse kasutajate hulk võiks olla vähemalt 10–20 protsenti meie patsientidest,» ütles Ross.

Mugavat registreerumissüsteemi neti kaudu pakuvad praegu vähestena Tallinna Lasnamäe tervisekeskus Medicum ja spordimeditsiinikeskus Vomax.

Medicumis on võimalik arstile registreeruda internetis ID-kaardiga sisse logimata. «Arvasime, et nii on inimestele lihtsam, eriti eakamatele, kellel on keeruline toimetada kõigi nende PIN-koodide ja ID-kaardilugejatega,» sõnas registratuuri juhataja Ruth Allas.

Tema kinnitusel on veebipõhine registreerimine end kuhjaga õigustanud. «Just nende arstide juurde, kuhu on pikemad järjekorrad, nagu günekoloogid ja silmaarstid, pannakse enamik aegu kinni netis ja nii jääb ära närviline telefoni otsas ootamine,» rääkis Allas.

Keskuse registreerumislehele sisenedes saab kohe valida endale vaba aja. Kuna järjekorrad on pikad, saadetakse inimesele meeldetuletuseks kaks päeva enne arstiaega e-mailiga meeldetuletus. Kui ta siis loobub, saab selle aja keegi teine.
Sama süsteem on ka Vomaxis, mille juhatuse liikme Tõnis Saagi sõnul sündis otsus samal ajal keskuse avamisega eelmisel aastal.

«Mõte tuli sellest, kui kuulsime, et perearsti õed vastavad 80 protsenti tööajast arstiaega soovivate inimeste kõnedele. Meile tundus see raiskamisena,» sõnas Saag.

Paberivaba arstilkäik

• E-tervis, mis peaks muutma haiglad ja teised tervishoiuasutused paberivabaks, on kavas tööle panna 2009. aasta algusest. E-tervises on digitaalne terviselugu – patsiendi terviseprobleemide ja nende lahendamiseks ette võetud sammude register. Sisaldab haigusloo lühikirjeldust, retsepte, saatelehti jms.
• Digitaalne retsept asendab käsitsi kirjutatud paberretsepti, välistades käekirja mittemõistmisest tulenevad vead. Kasutatakse digitaalset registratuuri ja digitaalseid pilte – arst saab patsiendi röntgenipilte ja videoid vaadata kõikjal.
• Süsteemi ülesehitamise hind on 35 miljonit krooni. Kolm miljonit krooni sellest on kulunud e-registratuuri ette valmistamiseks. Digitaliseerimise põhikulu kannavad haiglad ise.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.