Tartu teadlaste rinnavähi-geenikiip pürgib lähiriikide turule

Tartus vähihaigete ja nende pereliikmete
uurimiseks kasutatavale rinnavähi riski avastamise geenikiibile on lisatud ka
soomlastele iseloomulike geenimutatsioonide leidmise võime.

Firma Asper Biotech peab läbirääkimisi kiibi rakendamiseks Soome turul ja loodab laieneda ka Balti riikidesse, kirjutas Postimees.
Muuhulgas on kiibile nüüd lisatud ka Soome populatsioonis kõige sagedamini esinevate BRCA1 ja BRCA2 geenide mutatsioonide leidmise võime, ütles Asper Biotechi esindaja Indrek Kask. Selle eesmärgiks on kiibi rakendamine lisaks Eesti meditsiinile ka Soome vähiennetuses.
«Otsime Soomes praegu aktiivselt partnerit,» lausus Kask. «Samal ajal käivad Asperil läbirääkimised ka Lätis ja Leedus.»

Alates selle aasta algusest on patsientidel võimalik geeniuuringut sooritada geenikiibi abil, mis sündis Eesti Biokeskuse, firma Asper Biotech ja Tartu Ülikooli kliinikumi koostöös.
Geenitesti viivad läbi Tartu Ülikooli kliinikumi geneetikakeskus ja Asper Biotech ning siiani on seda kasutatud 50 patsiendi analüüsil. Patsiendid on pöördunud geneetikute ja onkoloogide poole kas ise või perearstide vahendusel.
«Kiip katab 65 suurema riskiga mutatsiooni. Valitud komplekt sisaldab varasemate teadusuuringute käigus Eestis leitud ning andmebaaside põhjal sagedamini ka erinevates Euroopa populatsioonides esinevaid mutatsioone. Lisaks katab kiip ka üksikuid madala riskiga seotud mutatsioone teistes geenides. Kokku on kiibiga kaetud umbes 90 mutatsiooni," sõnas geneetikakeskuse molekulaardiagnostika valdkonna juhataja Neeme Tõnisson.
Võrreldes kogu geeni uuringuga on see meetod palju kiirem ja odavam, ehkki maksab ikkagi kuni 3000 krooni.

«Kiip on nagu järjehoidjad raamatu vahel – me vaatame ainult olulisi kohti, selle asemel et lugeda läbi kogu 12-köiteline entsüklopeedia,» näitlikustas Kask.
Alates eelolevast sügisest on ka Tallinnas asuval Põhja-Eesti Regionaalhaiglal huvi hakata kasutama sarnast infot andvat, kuid tehnoloogiliselt erinevat analüüsi, mille on loonud Vähiuuringute Tehnoloogia Arenduskeskus.

Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.