Ravimiuuringutes keerlevad miljonid

Eestis algatatakse igal aastal umbes 90
ravimiuuringut, mis toovad meie arstidele sadu miljoneid kroone. Selle raha
jaotamine toimub aga loori taga, millest näevad läbi üksnes valitud.

Kuu aega tagasi hakkasin uurima ravimiuuringutes osalevate arstide tasustamist. Retkele ajendas mind laekunud vihje, mille väitel ulatuvat arstide tasud uuringusse värvatud patsiendi pealt kuni 200 000 kroonini. Uurimise juhtlõngad jooksid aga ootamatult kiiresti sõlme.

Esmapilgul lihtne ülesanne osutus parajaks pähkliks ja tasud hästi hoitud saladuseks.

“Meid see rahaküsimus ei huvita, sest see pole meie komitee ülesanne,” põikleb Tallinna Meditsiiniuuringute Eetikakomitee esimees Hubert-Viktor Kahn tasu teemast kõrvale. Tema sõnul valdab selliseid andmeid ravimiamet ja eetikakomitee ülesanne on üksnes jälgida, et uuringus osalemine oleks patsiendile ohutu.

Huvitaval kombel näeb ravimiamet olukorda just vastupidiselt – nende eesmärk on tagada patsiendi turvalisus uuringus ja eetikakomitee hindab rahaasju. Kui ka Tartu eetikakomitee minu soovile vaid peavangutusega vastas, olin sunnitud oma hüpoteesi, et uuringute eest makstakse kopsakaid summasid, küsimärgi alla seadma.

Kas siis on üldse vaja ravimiuuringute rahastamisel silma peal hoida? Võib-olla ongi normaalne, kui ravimifirmad sadade tuhandete kroonide eest arstidelt “patsiente ostavad”. Väidavad ju uuringutes osalevad arstidki, et tegu on ropu tööga, mille eest tasugi teab mis ahvatlev pole.

Kuid enne loobumist jõudsin ma infoni, mis kohe kuidagi arstide toodud argumentidega kokku ei passinud. Nimelt osutusid uuringutes osalevate arstide firmad auguks rahastamist hästi katva loori sees, mille kaudu võis vilksamisi heita pilgu selles maailmas liikuvale rahale.

Nii teenis näiteks 2007. aastal Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiaosakonna juhi Toomas Toomsoo firma Doctoom OÜ umbes viielt kliinilistelt uuringult ligi 800 000 krooni käivet, mis kõik sisuliselt otse kasumisse läks.

Kuna firmas oli kaks omanikku ja mitte ühtegi palgatöötajat, siis kasumi kaheks jagamisel tähendaks see kummalegi 400 000 krooni. Kui nimetatud summa omakorda aasta peale laiali jaotada, teeks see kummalegi osanikule 33 000 krooni lisatasu iga kuu. Isegi tipparsti palga kõrval on see arvestatav number.

Põhitöö kõrvalt ravimiuuringuid tegev Toomsoo ise seda tööd meelakkumiseks ei pea. “Tegelikult on see meeletult raske töö. Dokumentatsioon, mida nõutakse, on päris kolossaalne,” selgitab Toomsoo ja arvab, et ravimifirmadel pole arste “kinni maksta” võimalik.

“Mina arvan, et täna on Eestis arstide haiglatest saadav põhipalk piisavalt hea ja ravimiuuringute töömaht nii suur, et tekib selline tunne, nagu ei tahagi neid väga teha,” sõnas ta.

Lihtsaks rahaks ei pea ravimiuuringuid ka sellele spetsialiseerunud Pärna Kliiniku juht Ivo Valter, kes on valdkonna eestvedajaid Eestis. Uuringutelt 2007. aastal üle 20 miljoni krooni teeninud firma juhi sõnul on töö ropp. “Teised arstid vaatavad küll, et hirmus raha liigub. Kui ise hakatakse tööle, siis osutub see raha hoopis väikseks,” selgitab Valter, kes oma väite tõestuseks mind kliinikusse külla kutsub.

Pean tõdema, et vajalik dokumentatsioon on tõesti meeletu – Pärna Kliiniku kontoris on riiulite viisi kaustasid kõikvõimalike numbrite ja paberitega, mis piinliku täpsusega on loogilistesse üksustesse jagatud.

Kuna möödunud aastal ei pidanud suur osa arste paljuks oma põhitöö kõrvalt viie või isegi enama uuringuga tegeleda, ei näi see võimekate arstide konte siiski murdvat.

Siinkohal tuleb rõhutada, et väljatoodud firmad on ühed vähesed eeskujulikud, kes on julgenud oma käibed kliinilistelt uuringutelt avalikult välja riputada.

Valdav osa raha liigub tegelikult läbi FIEde või otse arstide pangakontole, mis on avalikkuse eest varjatud.

Loe pikemalt paberlehest.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.