Ravimitootjate liit näeb käibemaksu tõstmises enim mõju haigekassa eelarvele

Ravimitootjate Liidu juhatuse liige Piret
Sell ei pea riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Taavi Rõivase spekulatsioon
teemal, kuidas tootjad ja vahendajad patsiendile hinnatõusu kompenseerivad, väga
tõenäoliseks.

"Käibemaks oma olemuselt on selline maks, mille maksab kinni lõpptarbija ja seetõttu mõjutab see vähe sisseostu hindu. Kuna Eestil oma ravimitööstust ei ole, imporditakse kõik ravimid. Eesti ei ole ühegi ravimitootja jaoks nii oluline turg, mille järgi kogu Euroopa hinnakujundus ümber vaadata," selgitas ta.

Piret Sell tunnistab, et Eestis on ravimid kallid. "Aga selle põhjuseks ei ole ravimitootjate ahnus, ravimihulgimüüjate või apteekide megakasumid," lisas ta.

Selli sõnul on ravimid kallid igal pool, kuid patsiendi jaoks määrab hinna riigi osalemine ravimite eest maksmisel - paljudes Euroopa maades maksab riik kinni enamuse ravimi hinnast.

"Eestis on riigi osalus üks väiksemaid, mis tähendab, et patsient peab ravimi hinnast olulise osa – Haigekassa andmetel 38,7% oma taskust maksma. Euroopa Liidu nägemus on, et liikmesriikides jääks see 25% piiridesse. Käibemaksu tõstmine tekitab probleeme kahes suunas," tõdes Sell.

Kõige enam mõjub see tema sõnul Haigekassa eelarvele. "Haigekassal on piisavalt reserve, et ka see käibemaksu tõus üle elada. Samas on oht, et uute ravimite kompenseerimise otsused lükkuvad taas kaugesse tulevikku, sest suur summa raha läheb käibemaksu tõusuga seoses tervishoiusüsteemist üldse välja," nentis Sell.

Tema sõnul on juba praegu Eestis enamus uusi ravimeid inimestele kättesaamatud, sest neid ei kompenseerita. Eesti on uute ravimite kompenseerimise poolest Euroopa riikide seas Poola järel tagant teisel kohal.

Kindlasti mõjutab hinnatõus ka patsiente. Eriti valusalt mõjutab see Selli hinnangul hinnatundlikumaid patsiente, kes tarbivad regulaarselt mitmeid ravimeid.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.