Taavi Rõivas: ravimite käibemaksu tõstmine mõjutab vaid tootjaid

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme
Taavi Rõivase hinnangul satuks ravimite käibemaksu tõstmisel löögi alla
ravimitootjate ja vahendajate kasum, kuid hinnad tõusta ei tohiks.

Rõivase arvates tuleb ravimifirmadel inimeste ostujõudu arvestades hinnad praegusel tasemel hoida ja võimalik lisanduv käibemaks näpistada oma kasumist, vahendas Arst.ee Aktuaalset kaamerat.

Praegu kehtib ravimitele viieprotsendiline käibemaks, kuid valitsusliit kavandab eelarve täitmiseks kaotada kõik käibemaksusoodustused ning kehtestada ka ravimitele 18protsendine käibemaks.

«Kui see plaan rahandusministeeriumi poolt välja tuleb, et käibemaksu peaks tõstma ravimitel, siis me kindlasti sinna juurde ootame ära analüüsid ja enne otsustada ei saa, kui on kindel, et tarbija jaoks märkimisväärselt see hind ei tõuse,» ütles Rõivas.

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa aga ei usu, et kaotajaks jäävad vaid ravimitootjad. «Karta on, et see nii siiski ei toimu, sest mõned aastad tagasi, kui ravimite käibemaksu tõsteti null protsendilt viiele, siis ikkagi paraku hinnad tõusid.»

Arstide Liit tegi laupäeval ühisavalduse, kus oldi seisukohal, et valitsuse plaan ravimite käibemaksu tõsta ohustab inimeste tervist.

«Valitsuse plaan, mis sunnib patsiente riigieelarve kärped oma taskust kinni maksma, on inimeste tervise seisukohalt väga lühinägelik,» märgib liit oma pressiteates.

Arstide hinnangul on majanduslikult vähemkindlustatud patsientidel juba praegu raske kalleid ravimeid osta, ravimite hinnatõus halvendaks nende olukorda veelgi.

«Puuduliku ravi tagajärjel tekkida võivate tüsistuste ja krooniliste haiguste ägenemise ravi läheb kokkuvõttes kallimaks kui maksutõusust loodetav tulu, seda nii patsientidele kui haigekassale,» lisab liit.

Käibemaksu tõstmine suurendab nende sõnul ka haiglate kulutusi ravimitele, seega jääb vähem raha ravi rahastamiseks ja arstiabi kättesaadavus halveneb.

Liit osutab, et Eesti on riigieelarvest tervishoiule tehtavate kulutuste poolest Euroopa Liidus viimaste hulgas, patsientide omaosalus on aga üks kõrgemaid.

«Juba praegu tasuvad patsiendid ligi 25 protsenti tervishoiukuludest, ravimite ostmisel koguni 37 protsenti. Tervishoiukulude suurendamise asemel kavatseb valitsus ravimite käibemaksu tõstmisega miljoneid kroone tervishoiust välja viia,» nendivad arstid.

«Esialgne kava tõsta ravimite käibemaksu määr viielt protsendilt üheksale on nüüd asendunud veelgi radikaalsema ideega kaotada maksusoodustus täielikult ja lisada ka ravimite hindadele maksimaalne 18-protsendiline käibemaks,» selgitavad arstid.


Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.