Seente ja alkoholi koosmõju võib viia haiglavoodisse

Eesti peolaudadel ning igapäevamenüüs
leidub tihtipeale seeni, mida armastatakse nautida sageli koos klaasikese
alkoholiga. Paraku võib aga esialgu süütuna näiv kombinatsioon lõppeda gurmaanse
elamuse asemel hoopiski haigevoodis.

Mitmed seened võivad alkoholiga koos tarvitatuna põhjustada antabusreaktsioonile sarnaseid sümptomeid. Siinkohal võiks rääkida veidi antabusreaktsioonist, millel põhineb alkoholisõltuvuses võõrutusravis kasutatava disulfiraami ehk rahvakeeles n.ö ampulli toime.
Disulfiraam takistab maksas alkoholi normaalset lagunemist ning alkoholi ja disulfiraami samaaegse tarvitamise korral kogunevad organismis alkoholi laguproduktid – atseetaldehüüdid. Atseetaldehüüdid põhjustavad ebameeldivaid aistinguid nagu
- näo, kaela ja ülakeha punetus ning kuumamine, sügelus, urtikaaria, higistamine
- peavalu, südamepekslemine ja vererõhu kõikumine
- uimasus, nõrkus, kurvameelsus
- iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja kõhulahtisus.

Ilmnenud sümptomite raskusaste võib olla varieeruv. Antabusreaktsioon võib vallanduda veel 5 ööpäeva jooksul (rootslaste seisukohalt 6-8 ööpäeva) peale seene söömist. Ka ööpäev varem tarvitatud alkohol võib seene söömisel tekitada antud reaktsiooni.

Nii takistavad ka paljud seened alkoholi normaalset lagunemist ning põhjustavad eelnevalt kirjeldatud kaebuseid. Kuna ilmnenud haiguspilt sarnaneb paljuski seenemürgistusele, siis peetaksegi tekkinud kaebuste põhjuseks ekslikult kas riknenud, valesti valmistatud või mürgiseid seeni. Kahtluste korral on mõistlik kõige kiirema info saamiseks võtta ühendust Mürgistusteabekeskusega telefonil 16662. Kõne on tavatariifiga, helistajalt ei küsita nime ega kontaktandmeid.
Kerge reaktsiooni korral võib soovitada umbes 6 tunnist kodus jälgimist, kuid haigusnähtude süvenedes tuleks pöörduda haiglasse. Kui haigusnähud ilmnevad tunni jooksul seente söömisest võib manustada aktiivsütt.

Seened, mis võivad põhjustada antabusreaktsioonile sarnaseid sümptomeid on tamme-kivipuravik (Boletus luridus), nuijalg-lehtrik (Clitocybe clavipes), soomusmampel (Pholiota squarrosa), mürklid (Morchella spp.), mõningad heinikulised (Tricholoma aurantium), kurrel ehk sõrmkübaraseen (Verpa bohemica) ning mõned tindikud nagu voldiline tindik (Coprinus atramentarius).

Lisa kommentaar

  • Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.