Katseklaasilastelt kaob osa riigi toest

Järgmise aasta riigieelarves on
viljatusravi toetuseks vaid kümme miljonit krooni. Seega peavad patsiendid
hakkama osa katseklaasiviljastamise protseduurist taas ise kinni maksma.

Haigekassa Pärnu osakonna direktor Kaljo Poldov tunnistas, et kui vaadata riigikokku jõudnud järgmise aasta riigieelarve eelnõu, siis on viljatusravile mõeldud summat vähendatud tänavuselt 50 miljonilt kroonilt kümnele miljonile kroonile. Tema sõnul peaks kunstliku viljastamise protseduurid jõudma sotsiaalministeeriumi eelarvest tagasi haigekassa eelarvesse.

See aga tähendaks ka muutust protseduuride eest tasumises. Ehk järgmisel aastal tuleks patsiendil kehavälise ehk katseklaasiviljastamise protseduurist endal kinni maksta 30 protsenti.

2007. aastal maksis patsient samuti osa summast ise kinni, selleks aastaks leidis aga riik raha protseduuri täies summas kompenseerimiseks. Nüüd näeb aga Poldov omaosaluse juurde naasmist, mis tähendaks, et protseduuri 8483-kroonisest hinnast hakkaks last sooviv pere ise maksma 2500 krooni.

Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Eli Lilles nentis, et otsust taaskehtestada omaosalus pole langetatud.

Esialgu oli selleks aastaks ette nähtud 100 miljonit krooni, reaalsus näitas, et kogu raha ei kulu ära, ja lisaeelarvega vähendati summat 50 miljonile. Selle aasta rahast on kasutamata 25 miljonit.

2007. aastal eraldati koos 2006. aastast üle jäänud rahaga viljatusravi toetamiseks 40,5 miljonit krooni, millest kasutati 25,4 miljonit krooni. Osaliselt oli põhjus see, et kliinikud ei suutnud teenust osutada.

Tänavu kaheksa kuuga, mil riik hakkas protseduure täies ulatuses kinni maksma, kasvas viljastumiste arv ligi 25 protsenti: 2007. aastal tehti 1125 katseklaasiviljastamise protseduuri, selle aastal lõpuks prognoositakse 1400 katsetust.

Lisaks katseklaasiviljastamisele on kunstliku viljastamise võimaluseks embrüo siirdamine, mis oli nii mullu kui ka tänavu sada protsenti haigekassa maksta, ja see ei muutu. 2007. aastal tehti 1197 embrüo siirdamise protseduuri, sel aastal on prognoosiks 1500 protseduuri.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.