Avastati uus kiilaspäisuse geen

Ajakirjas Nature Genetics ilmunud kahes
uurimuses teatatakse 20. kromosoomil paikneva lookuse seosest kiilaspäisusega.
Konkreetne geen pole teada, kuid see mõjutab juuste väljalangemist sõltumatult
meesuguhormoonidest, mida peetakse kiilaspäisuse tekkel põhisüüdlasteks.

Androgeenne alopeetsia ehk meessuguhormoonidest tingitud juuste väljalangemine moodustab lõviosa kiilaspäisuse juhtudest, kirjutab Eesti Geenikeskus. Testosteroonide osalus kiilaspäisuse tekkel oli teada juba ammu, kuid alles paar aastat tagasi tehti kindlaks geen, milles esinevad variatsioonid on aluseks erinevale kiilaspäisuse tekketõenäosusele.

See geen kodeerib androgeeni retseptorit (AR), valku, mis veres ringlevad meessuguhormoonid kinni püüab ja nende „sõnumi” rakkudesse viib. AR geeni paiknemine X-kromosoomis seletab, miks kiilaspäisust esineb nii sageli meestel ja üsna harva naistel: kuna naistel on kaks X-kromosoomi, on kiilanemise käivitumiseks vajalik kahe soodumust kandva AR-geenivariandi esinemine.

Nüüd on hulga Euroopa teadlaste koostöös kindlaks tehtud ühenukleotiidsed geneetilised variatsioonid ehk SNP-d 20. kromosoomis, mis samuti seostuvad kiilaspäisusega. Need SNP-d ei paikne üheski tuntud geenis, ent võivad mõjutada teiste geenide avaldumist.

Kombinatsioon 20. kromosoomi ja AR-geeni riskialleelidest, mis esines 14% meestest, suurendas ühe uurimuse kohaselt kiilaspäisuse riski umbes seitse korda.


Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.