Diabeedipäeval valiti aasta tegijad

Diabeediliit pidas reedel, 14. novembril,
ülemaailmset diabeedipäeva. Temaatilisel konverentsil "Ükski laps ei tohi surra
diabeeti" valiti Aasta Tegu auhinna vääriliseks endokrinoloog Ülle
Einberg.

Nagu traditsiooniks kujunenud, valiti konverentsil ka aasta silmapaistvamad: Aasta Seltsiks sai Eesti Endokrinoloogia Selts 2. tüübi daiabeedi ravijuhiste koostamise eest ja Aasta Tegijaks valiti Eero Merilind diabeediriski hindamise projekti algatamise ja teostamise eest. Aasta Tegu auhinna pälvis endokrinoloog Ülle Einebrg muude tööalaste saavutuste kõrval lapsdiabeetikute joonistusvõistluse korraldamise eest 2008. aastal. Einberg rõhutas tänukõnes, et tegemist ei olnud kindlasti tema eraprojektiga ning tänas kogu meeskonda joonistus-projekti ellu viimise eest.

Diabeet on üks kroonilisemaid lapseea haiguseid ning võib tabada lapsi vanusest olenemata. Diabeedipäeva eesmärk on viimase kahe aasta jooksul olnud tõsta teadlikkust diabeedist ja selle mõjudest kohta. Diabeediliidu sõnul on järgnevatel aastatel plaanis suurendada laste arvu, keda toetatakse Rahvusvahelise Diabeediliidu programmiga Life for a Child. Teine oluline siht on julgustada algatusi diabeetilise ketoatsidoosi (DKA) vähendamiseks. DKA on kogu maailmas levinuim I tüüpi diabeediga laste surma ja puuete põhjus.

Ketoatsidoos on eluohtlik seisund, mis tekib insuliini puudusest tingitud ketokehade kuhjumisel suhkruhaige organismis. Insuliini puuduses ei saa organism vajalikku hulka energiat kätte süsivesikutest ja võtab energiaallikana kasutusele rasvad. Et insuliini pole piisavalt, jääb ka rasvade lammutamine poolikuks ja organismis kuhjuvad kahjulikud jääkained ehk ketokehad, põhjustades nn. "happemürgistuse". Seisund on eluohtlik ja insuliini avastamise eelaegadel lõppes peaaegu alati surmaga.
(Allikas: Eesti Diabeediliit)

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.