Avastati kahjustatud närvide taastumist takistav valk

Kahjustatud närvide taastamise valdkonnas
tehti läbimurdeline avastus: leiti valk, mis takistab kahjustatud närvijätkete
kasvu.

Kui täiskasvanu kesknärvisüsteemi neuronite jätked saavad kahjustada (näiteks seljaaju vigastuse korral), ei ole need närvirakud suutelised uusi jätkeid kasvatama ja teiste neuronitega kontakte taastama, vahendas Eesti Geenikeskus.

Varasemast oli uurijatele teada kaks tegurit, mis kahjustatud närvijätkete kasvu takistavad: esiteks on täiskasvanu neuronid kaotanud plastilisuse, mis on omane arenevale närvisüsteemile; teiseks takistavad regeneratsiooni kahjustatud ala ümbritsevate ajurakkude poolt toodetud ühendid. Võimalusi nende tõrgete kõrvaldamiseks on uuritud päris palju, kuid siiani on katsetatud põhiliselt rakuväliste signaalide neutraliseerimisega - paraku eriliste tulemusteta.

Värskes uurimuses leidsid USA teadlased täiskasvanud neuronites avalduva valgu nimega PTEN, mis blokeerib jätkete kasvu käivitava rakulise mehhanismi. Seesama uurimisgrupp oli aastaid tagasi loonud defektse PTEN geeniga hiire, kes sündis ebardlikult suure peaajuga.

Nüüd uurisid nad võimalust, et seesama valk pidurdab liigset kasvu ka täiskasvanud neuronites. Selleks kasutasid nad meetodit, mis lubab geene välja lülitada suvalisel arenguetapil ja kindlates kudedes, antud juhul täiskasvanud hiirel ning võrkkesta närvirakkudes. Järgnevalt jälgides läbistatud nägemisnärvi selgus, et PTEN valgu puudumisel kasvas 10% katkestatud jätketest mitme millimeetri võrra, mis spetsialistide hinnangul on selles vallas enneolematult hea tulemus.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.