Naisele siirati tema enda tüvirakkudest tehtud hingetoru

Claudia Castillo sai esimese inimesena
doonororganist ümber ehitatud transplantaadi. Hispaania, Itaalia ja Briti
teadlaste ning kirurgide koostöös saadi esimest korda hakkama terve organi
meisterdamisega ja patsiendi kehasse siirdamisega, ilma et oleks vaja kasutada
ravimeid äratõukereaktsiooni tõrjumiseks.

Hingetorutükikese ettevalmistamine ja siirdamine toimus juba viie kuu eest, avalikkusele tehti see aga teatavaks alles nüüd teadusajakirjas The Lancet, vahendas Eesti Päevaleht.

30-aastane kahe lapse ema Claudia Castillo põdes tuberkuloosi, mille tagajärjel kahjustus tal tugevalt osa hingetorust, vahetult enne selle sisenemist kopsu. Hingamisraskustest vabanemiseks tulnuks noorel nai shy;sel üks kops eemaldada. Kuid ta nõustus enneolematu operatsiooniga. Esmalt võeti surnud doonorilt tükike hingetorust ehk trahheast. Tugevate kemikaalide ja ensüümidega puhastati see doonori rakkudest, nii et järele jäi vaid tugikoeline ehk kollageenist koosnev karkass.

Suur samm kirurgias Castillolt võeti rakke hingetorust ja tüvirakke luuüdist. Tüvirakkudest on võimalik kasvatada eri kudede rakke, Castillo puhul olid vajalikud kõhrkoe- ja epiteelirakud. Nn bioreaktorisse paigutati nii doonori tugikoest karkass kui ka Castillolt võetud rakud ning nelja päeva pärast oli karkass kaetud uute rakkudega. Sedamoodi saadud hübriidne hingetorutükike viimistleti suuruselt sobilikuks ja siiratigi Castillole.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.