Teadlaste sõnul võib rinnavähk ka ise taanduda

Norra naiste seas rinnavähi esinemist
uurinud teadlaste sõnul võib rinnavähk mõnikord ka ise taanduda, millele viitab
tõik, et harvem mammogrammi teinud naiste seas esines kasvajat vähem kui
tihedamini kontrollis käinutel.

Dr. Per-Henrik Zahl Oslo rahvatervise instituudist ning tema Norra ja USA kolleegid uurisid invasiivse rinnavähi esinemissagedust ligi 120 000 naise seas vanuses 50 kuni 64, vahendas Tarbija24.

Kõikidele vaatlusalustele naistele tehti kuue aasta jooksul iga kahe aasta tagant mammogramm. Teadlased võrdlesid avastatud rinnavähi esinemissagedust umbes 110 000 Norra naisest koosneva kontrollgrupiga, kellele tehti mammogramm vaid ühe korra kuue aasta jooksul.

Teadlased ütlesid, et nad ei lootnud leida erinevusi, kuid leidsid sellegipoolest: iga kahe aasta tagant kontrollis käinud naiste seas esines invasiivset rinnavähki 22 protsenti enam.

Põhjuseks võib Zahli sõnul olla asjaolu, et mõnel juhul kaob vähk iseenesest, kuigi selle seletamiseks pole ühtki bioloogilist põhjust.

Bostoni vähiinstituudi rinnaonkoloogia keskuse juht dr. Eric Winer ütles teadlaste ideed kommenteerides, et see on kahtlemata intrigeeriv hüpotees, kuid selle toetuseks on vähe tõendeid.

Hüpoteesi seadis kahtluse alla ka Ameerika vähiühingu sõeluuringute juht Bob Smith, kes arvas, et Zahli meeskond tõlgendas andmeid valesti.

Teadlased tõid vastukaaluks näiteks 32 tõestatud juhtumit, kus rinnavähk oli taandunud, kuid tegemist on niivõrd levinud haiguse kohta siiski liiga väikese numbriga.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.