Leiti potentsiaalne nikotiinisõltuvust peletav ravim

Neuropeptiid hüpokretiin-1 toime
blokeerimine kaotas katseloomadel nikotiini mõnutekitava toime, vahendas Eesti
Geenikeskus värskest uurimust ajakirjas PNAS.

Paul J. Kenny kolleegidega Sripps Research Institute’ist (USA) avastasid, et rottidele hüpokretiin-1 retseptorit blokeeriva aine süstimine vähendab oluliselt nende huvi nikotiini vastu (nikotiin kuulub ainete hulka, mida katseloomad enesele meeleldi manustavad) ning see on seotud nikotiinist saadava rahulolutunde vähenemisega.

Veel uuris Kenny grupp välja, et hüpokretiin-1 sisaldavad närvijätked suubuvad ajukoore osasse, mis kannab insula ehk saaresagara nime. Lisaks leiti, et insula sisaldab suures koguses hüpokretiin-1 retseptoreid.

Eelmisel aastal kirjeldati ajakirjas Science ilmunud uurimuses nikotiinisõltuvuse müstilist kadumist insulat hõlmava ajukahjustusega suitsumeestel. Käesolev töö aitab selgitada selle nähtuse neurobioloogilist mehhanismi.

Hüpokretiinid (ka oreksiinid) on kaks mõnekümne aminohappejäägi pikkust ajus sünteesitavat peptiidi, mis on olulised söögiisu, une-ärkveloleku rütmide ja motivatsiooni reguleerimisel.

Lisa kommentaar

  • Kadrin Karner

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.