• 15.06.09, 15:21
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Isiklik geenikaart näitab ära haigussoodumused

Teoreetiliste uuringute asemel on geneetikas maad võtmas suundumus, kus iga inimene saab tellida endale oma geenikaardi. Sellelt on näha, kas tal on soodumus suhkruhaigusele, vähile või mõnele muule pärilikule tervisehädale, räägiti Tartus rahvusvahelisel geenifoorumil.
See pole enam sugugi haruldane, et piltlikult öeldes sarnaselt isikliku tähehoroskoobile on võimalik tellida endale geenikaart, vahendas ERR Uudised. Maailma ühe suurima geenikaartide tootja, Ameerika Ühendriikide firma 23andMe teadlane Brian Naughton ütleb näiteks oma kogemusele tuginedes, et tänu geenikaardile, mis maksab 400 ameerika dollarit, sai ta teada oma diabeediriskist ning oskab nüüd tänu sellele suhkru söömist piirata.

Seotud lood

Uudised
  • 23.09.11, 10:33
Elu ja pärilikkuse seosed püstitavad uusi küsimusi
Eerik Lepisk on oma geenid teaduse heaks loovutanud kaks korda. Esimest korda neli aastat tagasi, mil ta ise otsustas doonoriks hakata, ning teist korda sel esmaspäeval, mil geenivaramu kutsus teda kordusuuringule, kirjutab Tartu Postimees.
Uudised
  • 21.08.09, 14:02
Pisikute magnetigeenid käes
Jaapani teadlased on leidnud süvaveebakteritest üles geenid, mille toimel ehitavad need pisielukad enda sisse imetillukesi magnetitükikesi, magnetosoome, navigeerumaks Maa magnetvälja järgi.
Uudised
  • 05.10.09, 15:21
Nobeli preemia läks kromosoomiuurijatele
Tänavuse aasta Nobeli preemia meditsiinis läks kolmele USA teadlasele, kes avastasid, kuidas kromosoome raku jagunemisel kopeeritakse ja kuidas neid lagunemise eest kaitstakse.
Uudised
  • 14.08.09, 15:16
Leiti haruldane napi une geen
Teadlased avastasid haruldase geeni, tänu millele piisab mõnele inimesele vähesemast unest kui tavapärased kaheksa tundi.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.06.25, 16:26
Kas Euroopa tervishoid suudab ajaga kaasas käia? Uuenduslik ravi vajab kiiremat teed patsientideni
OECD värskes aruandes „Health at a Glance 2024“ prognoositakse, et aastaks 2050 on Euroopa Liidus (EL) üle 65-aastaseid inimesi juba kolmandik elanikkonnast. Kui lisada sellele elustiiliga seotud riskitegurid ja sotsiaalmajanduslikud erinevused, on selge, et Euroopa peab kiiresti ajakohastama oma tervishoiusüsteeme, et parandada patsientide elukvaliteeti.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele