Koer võib välja nuusutada soolevähi

Ajakirjas Gut ilmunud uuringus näidatakse,
et spetsiaalse väljaõppe saanud koerad on võimelised suure täpsusega eristama
soolevähki põdeva inimese hingeõhu- ja roojaproove ning seda isegi haiguse
varajastes staadiumides.

Selline teadmine viis uurijad hüpoteesini, et patsiendi organismis ringlevad kindlatele vähkkasvajatele omased keemilised ühendid, avades nii väljavaateid uute testide arendamiseks, mis leiavad haiguse üles enne, kui see saab organismis ulatuslikumalt levima hakata, kirjutas teadus.err.ee

Spetsiaalse väljaõppe saanud labrador retriiver läbis mitmete kuude jooksul 74 nuusutamistesti, millest igaüks sisaldas viit hingeõhu- või roojaproovi ja mille hulgast vaid üks kuulus pahaloomulist kasvajat põdevale patsiendile. Proovid olid võetud 48-lt soolevähi diagnoosiga inimeselt ja 258-lt vabatahtlikult, kes olid terved või olid soolevähki põdenud minevikus.

Uuringus rakendatud koer tegi edukalt kindlaks, millised proovid kuulusid pahaloomulist kasvajat põdevatele inimestele ja millised mitte, seejuures oli määramistäpsus kõrgem just algstaadiumis oleva kasvajaga patsientidelt võetud proovide korral. Võrreldes kolonoskoopiaga, leiti uudse meetodi määramistäpsuseks hingeõhuproove kasutades 95 % ja roojaproovide korral 98 %.

Muude soolehaiguste käes kannatavate inimeste proovid ja ka suitsetajatelt võetud analüüsid, mis potentsiaalselt võiksid sisaldada koera nina segiajavaid aineid, labradori ei eksitanud ja probleeme ei tekitanud. Seega eritavad vähirakud spetsiifilisi lõhnaained, mis ringlevad üle kogu keha.

Praegu kasutatav rooja peitveretest on küll mitteinvasiivne meetod, kuid varases staadiumis haigust leitakse selle analüüsi abil üles vaid ühel juhul kümnest. Vähiravis on olulised eelkõige varane avastamine ja varane ravi ning seda nii suremuse piiramiseks kui ka ravikulude vähendamiseks.


Vaata lisa SIIT.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.