Koer haistab kopsuvähki juba varases staadiumis

Koeri saab hakata kasutama kopsuvähi
varaseks tuvastamiseks, vahendab Mediuutiset.fi
ajakirja European Respiratory Journal. Saksamaa Schillerhöheni haiglas läbi
viidud uuring on esimene sellelaadne terves maailmas.

Kopsuvähk on Euroopas teine enim levinud vähivorm, mis tapab aastas 340 000 eurooplast. Maailmas tervikuna on kopsuvähk halvaloomulistest kasvajatest kõige tapvam.

Haigus ei tekita oma algusfaasis erilisi probleeme ja tavaliselt leitaksegi see kogemata. Sõeluuringud ei ole samas usaldusväärsed. Uurijad on küll välja töötanud meetodid, mis võimaldavad kasutada patsiendi hingeõhu proove.

Vähikasvaja eraldab lenduvaid orgaanilisi VOC-ühendeid, mille lõhn võib põhimõtteliselt tõve paljastada. Meetodi kasutamine kopsuvähi diagnoosimiseks pole siiski veel õnnestunud.

Patsiendid peavad enne testi olema pikalt söömata ja suitsetamata, analüüs kestab kaua ja eksimisvõimalus on suur. Lisaks pole siiani veel VOC-ühendeid hingeõhus avastatud.

Koer on samas peenema lõhnatajuga ja raskemini petetav kui parima lõhnatundmisega inimene või analüüsiaparaat.

Saksa teadlaste uuringus osales 220 vabatahtlikku, kelle seas oli vähi- ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega (KOK) patsiente ning terveid inimesi.

Katsealustel lasti mööduda eriväljaõppe saanud koertest.

Sajast vähihaigest suutsid lõhnakoerad tuvastada 71. Vastavast 400 vähivabast hingeõhuproovist tuvastasid koerad õigesti 372. Tubaka või KOKi lõhn koeri tuvastamisel ei mõjutanud.

Teadlase Thorsten Wallesi sõnul viitab eriliselt lõhnavale kopsuvähi markeri olemasolule, kuid ta avaldas kahetsust, et uurijatel pole veel õnnestunud ühendit biokeemiliselt tuvastada.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.