Järjestikused rasedused tõstavad lapse autismi riski

Enne vanema lapse aastaseks saamist
eostatud järeltulijatel on kolm korda suurem tõenäosus autismi
tekkeks võrreldes lastega, kelle vanusevahe on vähemalt kolm aastat,
vahendab teadus.err ajakirjas
Pediatrics avaldatud
uurimust.

Töö käigus vaadeldi enam kui 660 000 California last, kes olid sündinud perre teisena ajavahemikus 1992-2002. Isegi pärast erinevate tegurite arvesse võtmist (ema vanus, rass, haridustase) jäi selge seos püsima.

Kolumbia Ülikooli teadlane Dr. Keely Cheslack-Postava väitel ei uuritud küll eraldi, mis sellist seost põhjustab. Siiski arvatakse, et emadel ei jää raseduste vahel piisavalt aega oma organismi folaadi ja raua tagavaradega täita, need toitained on aga loote arenguks väga olulised.

Teine teooria on, et autismi määratakse ja diagnoositakse enamasti siis, kui õed-vennad sünnivad väga lühikese perioodi sees ja sel juhul on ka arengulised erinevused rohkem tuntavad.

Autismi ekspertide hulgas valitseb üksmeel, et kõige sagedamini põhjustab seda haigust geneetiliste ja keskkonna riskitegurite kombinatsioon.

Antud uuring osutab ja ka kinnitab seda, mida teadlaste ringkond on juba kaua arvanud: lootelise arengu keskkonnategurid on autismi arengus väga olulised.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.