Autor: Violetta Riidas • 7. märts 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ämblikumärgiga erektsioonihäirete vastu

Saage tuttavaks, see on Brasiilia rändämblik (Phoneutria nigriventer). Too Lõuna- ja Kesk-Ameerika elanik koibade siruulatusega üle kümne sentimeetri hiilib reeglina mööda banaaniistandusi, ehkki mõned on otsaga jõudnud ka USA selvehallidesse ja Kanada poodidesse, vahendas Forte ajakirja Discover Magazine.

Erektsiooniprobleemide potentsiaalsed iseravitsejad olgu aga hoiatatud: lisaks rängale valule võib selle ämbliku üksainus hammustus panna teid kaotama kontrolli oma lihaste üle — ning kui te ravi ei saa, võib mürgihammustus teie hingamise nii untsu keerata, et lämbute aeglaselt hapnikupuudusse. Lonks vastumürki võimaldab aga taastuda nädalaga ning ausalt öelda pole P. nigriventeri mürgi kätte surnud rohkem kui kümme teadaolevast u 7000st hammustatust. Ellujäänud meesterahvad on aga maininud, et kogesid valulikke, mitmeid tunde kestnud erektsioone — tervisehäire, mida meedikud nimetavad priapismiks.

Just see viimane kõrvalnäht on äratanud Georgia osariigi arstiteaduste kolledži psühholoogi Kenia Nunesi huvi. Nimelt arvab ta, et ämblikumürgi abil võib olla võimalik ravida nii meeste kui naiste seksuaalseid väärtalitlusi. Nagu selgub ajakirjas Journal of Sexual Medicine avaldatud uurimusest, suutis ta esimesena efektiivse toksiini isoleerida. “Ämbliku P. nigriventer mürk on külluslik segu paljudest eri molekulidest,” selgitas Nunes.

Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Meditsiiniuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Kadi HeinsaluMeditsiiniuudiste peatoimetajaTel: 6670 451
Violetta RiidasMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 454
Margot VentMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 6670 446
Kristiina KäitMeditsiiniuudiste toimetajaTel: 58552330
Karin TammMeditsiiniuudiste sündmuse juhtTel: 513 8862
Minna Liisi LiivrandMeditsiiniuudiste sündmuste projektijuhtTel: 6670 230
Maarja KõrvMeditsiinimeedia müügijuhtTel: 5257708
TellimiskeskusTel: 667 0099