Teder: puudetõendite lahendus peitub TISis

Õiguskantsler Indrek Teder saatis eile
vastuse patsientide ühingu ja perearstide seltsi juhtidele pöördumuses, mis
puudutas töövõimetuse ja puude raskusastme tutvastamise süsteemi kitsaskohti.
Kokkuvõtlikult leidis õiguskantsler, et lahendus peitub tervise infosüsteemi
(TIS) aktiivses täitmises.

Perearstid ja patsiendite esindajad kirjeldasid suurt töömahtu seoses nn puudetõendite täitmisega, mille eest pealegi ei tasuta perearstidele lisaraha. Nad juhtisid tähelepanu asjaolule, et teadaolevalt on praegu 90% haiguslugudest kantud tervise infosüsteemi. Elektroonilistele kannetele on patsiendi nõusolekul võimalik juurde pääseda ka sotsiaalkindlustusameti poolt kaasatud ekspertarstil.

Õiguskantsler asus asja uurima ja leidis, et perearstile makstava pearaha sisse kuulub esmase arstliku ekspertiisi tegemine haige töövõime ja terviseseisundi kohta. "Seega ei ole väide, et riik on pannud kohustuse perearstidele ilma selle eest tasu ette nägemata, korrektne," kirjutas Teder, tsiteerides sotsiaalministri vastust antud küsimusele. Sotsiaalminister märkis edasi, et 2010. aastal leidsid aset mitmed kohtumised antud teemal ja nähakse lahendusena, et antud terviseandmed võiksid sisalduda tervise infosüsteemis (TIS), kuhu sotsiaalkindlustusamet saaks teha päringuid. Minister teatas, et tänase seisuga ei sisalda TIS siiski veel piisavalt andmeid, et selliseid tõendeid saaks koostada. Näiteks 25. veebr 2011 seisuga oli TISiga liidestunud 344 perearsti (rahastatakse praegu 803 nimistut), kes on TISi saatnud 77 658 ambulatoorset epikriisi. Süsteemiga liitunud perearstidest on 187 saatnud alla 10 epikriisi ja 11 perearsti ei ole midagi saatnud.

Teder leiab oma kirjas, et lahenduseks on TISi täies mahus kasutamine perearstide poolt, pärast mida ei oleks enam vajalik perearstide ja eriarstide täiendav tegevus terviseandmete väljastamisel. Eraldi küsimus on praegu üldarstidele makstava pearaha piisavus kõigi tervishoiuasutustele pandud kohustuste täitmiseks. Siin on Tederi hinnangul haigekassal kui hinnakirja koostajal, oluline otsustusruum. See puudutab ka eriarstilepinguid, sest neis ei ole praegu üldse sellise tegevuse jaoks aluseid nagu on nn puudetõendite väljastamine.

Kirja saab täies mahus lugeda siit, valides dokumendi numbriks 6-1/110166/1101951 ja väljasaatmise kuupäevaks 20. aprill.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.