Ministeerium on valmis perearstide koormust puude vormistamisel vähendama

Äsja sotsiaalministeeriumis lõppenud
ministri ja perearstide esindajate kohtumisel arutati perearstide
soovi lõpetada suure töökoormuse tõttu puude- ja tõõvõimetusdokumentide
täitmine. Sotsiaalminister on valmis esitama vastava seadusemuudatuse
ettepaneku 29. juuliks.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur rõhutas kohtumisel, et kehtivad õigusaktid näevad ette terviseseisundi kirjeldusvormide edastamise sotsiaalkindlustusametile ning sellest tuleb arstidel ka oma töös lähtuda.

"Ma olen nõus sellega, et kui kõik perearstid esitaksid elektrooniliselt inimeste terviseandmed tervise infosüsteemi, muudaks see puuete määramise ja sellega kaasneva töö lihtsamaks ning kiiremaks nii perearstidele endile, sotsiaalkindlustusametile kui inimestele," kommenteeris minister kohtumist Meditsiiniuudistele.

Tema sõnul eeldab see aga seaduse muutmist ja ministeerium on valmis perearstidele esimese versiooni võimalikest seadusemuudatustest välja pakkuma hiljemalt 29. juuliks.

"Usun, et perearstid mõistsid kohtumisel, et seadust ilma seaduselooja ehk riigikoguta muuta ei saa. Olen veendunud, et ka perearstid ei soovi, et mõnel inimesel jääb puue vormistamata terviseseisundi kirjelduse puudumise tõttu ja üheskoos ministeeriumiga valmistatakse riigikogule menetlemiseks korralik eelnõu, mis vähendaks nii perearstide koormust kui kiirendaks puuete määramist abivajajatele“ ütles Pevkur.

Eesti Perearstide Selts (EPS) teatas 27. juunil sotsiaalministrile saadetud kirjas, et nn digilooga liitunud perearstid loobuvad 1. augustist puuete ja töövõimekaotuse protsendi määramiseks vajalike terviseseisundite kirjelduste täitmisest.

Perearstide sellise otsuse põhjuseks on puudedokumentide täitmise suur ajakulu. „Perearstide seas on tänaseks süvenenud rahulolematus, sest puude/töövõime kaotuse protsendi määramiseks vajaliku terviseseisundi kirjelduse vormistamine on aja- ja töömahukas ning siiani arstile tasustamata tegevus. Lisaks on viimastel aastatel kordades tõusnud taotluste arv,“ ütlesid perearstid ministeeriumile saadetud kirjas.

Perearstid soovivad, et puude ja töövõime kaotuse protsendi määramiseks vajalikud terviseandmed saaks ekspertarst tervise infosüsteemist. Hetkel see võimalik ei ole. Kuigi perearstidele lubati juba 2010. aasta jooksul lahendust, on sotsiaalministeerium esialgse võimaliku tähtajana nüüd välja pakkunud, et süsteem võiks käivituda alles kahe aasta pärast.

27. juunil saadetud kirjas nõuavad perearstid puuete/töövõime kaotuse protsendi määramise ekspertiisi tegemist alates järgmise aasta algusest tervise infosüsteemi saadetud haiguslugude alusel.

E-Tervise SA andmetel on käesoleval ajal rohkem kui 800-st perearstist TIS-iga liidestunud 373 perearstiasutust, neist 208 asutust on saatnud alla 10 dokumendi, 88 asutust 10-100 dokumenti ning 77 asutust üle 100 dokumendi, teatas ministeerium.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.