Patsientide esindus on saanud hooldusravi kohta poolsada kaebust

Eesti Patsientide Esindusühing (EPE) on
saanud 50 kaebust 16 erinevas hooldusraviasutuses toimunud patsiendi
väärkohtlemise juhtumi kohta, vahendas Delfi ühingu juhataja Pille Ilvese
juttu Kuku raadio saates „Nädala tegija“.

„Inimlikult, kui mõelda ennast samasse olukorda, siis on see ikka väga drastiline,“ tunnistas Ilves, kelle sõnul on kaebusi nii pesemata, söötmata, jootmata jätmise kohta kui ka patsiendi kinnisidumisest.

Ilvese sõnul on kaebuste hulgas ka aastataguseid juhtumeid ja kõik need on praegu tõendamata. „See on patsientide versioon, mis on ametlikult uurimisest läbi käimata,“ rääkis ta. „Kuna neid on nii palju ja nad on suhteliselt sarnased, siis ei ole põhjust neid mitte uskuda.“

Ilves möönis, et tagantjärgi ongi patsiendil või tema lähedastel äärmiselt keeruline tõendada, et keegi jäi söötmata või jootmata või pesemata, sest dokumentatsioon on ju raviasutuses ja pärast selgeks teha, mis seal juhtus, on äärmiselt keeruline. „Ei ole ju kuskil videolinte, kus oleks näha, et inimene on pesemata või ta oli kinni seotud,“ lausus ta.

Ta soovitas lähedastele, et kaebuste korral tuleks pöörduda ikkagi võimalikult ruttu haigla poole, sest hiljem on juhtumit väga raske tõendad.

Kas üldhaiglas on ohjeldamine seaduslik?

Ilvese sõnul on ohjeldamiste puhul üldhaiglates suur küsimärk, kas seda üldse teha tohib. Tema sõnul on see ainult psühhiaatriahaiglates ja osakondades lubatud ning seda võib teha lühikeseks ajaks vahetu ohu ärahoidmiseks. „See on küsimus õiguskantslerile, kas selline ohjeldamise praktika üldse on seaduslik?“ lausus Ilves.

Hooldushaiglaid ei saa Ilvese sõnul kõiki ühte patta panna. On loomulikult selliseid kohti, kus tehakse oma tööd südamega. Ta tõi näiteks Jõhvi hooldushaigla, kus viibiv patisent kiitis, et ta saab seal õues käia ja tema eest hoolitsetakse seal väga hästi.

Ka ei ole tulnud kaebusi näiteks diakooniahaigla kohta, kuid Ilves ei osanud öelda, kuidas on võimalik, et ühes haiglas on võimalik väärikalt surra ja teises mitte. „Mul on endal selline tunne, et halvem on teenus sellistes asutustes, mis on suurte haiglate juures, kuid ka see ei ole reegel,“ kõneles ta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.