Vene vang saab 30 000 euro suuruse hüvitise raviga viivitamise eest vanglas

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) määras 30
000 eurot mittevaralise kahju hüvitisena kinnipeetule, kellele ei tagatud
Venemaal kohest võimalust pimesoole operatsiooni läbiviimiseks.

Venemaa politsei pidas inimõiguste kohtule kaebuse (nr 41550/02) esitanud Gadamauri ja Kadyrbekov kinni 15. septembril 1999. aastal olukorras, kus Gadamauri oli kukkunud tugeva valu tõttu kõhus ning mehed toimetati politseijaoskonda ja peeti kinni.

Vaatamata korduvatele kaebustele valu osas ei kutsutud kinnipeetule kiirabi. Kiirabi kutsuti alles neli päeva hiljem, pärast seda, kui Gadamauri kaotas teadvuse.

Haiglas tehti talle kiireloomuline operatsioon pimesoole eemaldamiseks, tal tekkisid operatsioonijärgsed tüsistused.

Gadamauri esitas EIK-ile kaebuse konventsiooni artikli 3 riive tuvastamiseks. Eelnevalt oli ta esitanud kaebuse kahju hüvitamiseks Venemaa tsiviilkohtule, kes jättis aga nõude rahuldamata.

EIK selgitas artikli 3 kaitseala: olukorras, kus kinnipeetav isik kaebab terviseprobleeme ja palub kutsuda arsti, võib selle palve mittetäitmine iseenesest olla artikli 3 riive.

Käesolevas asjas olid osapooled erineval seisukohal, millal avaldaja teavitas ametivõime oma valudest ning millal kiirabi kutsuti. EIK märkis, et Gadamauri sõnade kohaselt keeldusid ametivõimud esimestel päevadel lubamast kiirabil tema transporti haiglasse.

Siseriiklikus menetluses ei kutsunud kohtunik tunnistama ka arsti, kes kinnipeetut korduvalt läbi vaatas. Gadamauri versiooni toimunust kinnitas Kadyrbekov.

Venemaa valitsus ei esitanud tõendeid vastupidise versiooni kohta.

EIKi arvates ei olnud kahtlust selles, et esimesele avaldajale põhjustati intensiivseid kannatusi seeläbi, et talle ei tagatud koheselt arsti soovitatud meditsiiniabi.

EIK tuvastas artikli 3 riive ja määras 5. juuli 2011 kohtuotsusega, et venemaa peab avaldajatele mittevaralise kahju hüvitamiseks maksma 30 000 eurot.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.