Teismeliste passiivne suitsetamine suurendab kuulmislanguse tekke riski

Passiivselt suitsetavatel noorukitel on
äsja avaldatud uuringu kohaselt peaaegu kaks korda suurem risk kuulmislanguse
tekkeks, vahendab ERRi
teadusportaal.

New Yorgi ülikooli meditsiinikooli uuringus osales üle 1500 teismelise vanuses 12–19 eluaastat. Noortele tehti ulatuslik kuulmistest ja mõõdeti nikotiini laguprodukti kotiniini taset veres. Teadlaste sõnul kannatasid teismelised, kes kotiniini taseme järgi on passiivsed suitsetajad, suurema tõenäosusega sensorineuraalse kuulmislanguse all.

Probleemi põhjustab sisekõrva kahjustus, mille korral on takistatud heli edastamine ajju. Kergel kuulmiskahjustusel võib olla mitmeid tekkepõhjusi, näiteks häired sisekõrva verevarustuses.

Passiivselt suitsetavatel teismelistel mõõdeti halvemad tulemused kõikidel helisagedustel. Eriti oli langenud keskmise kuni kõrge sagedusega helide kuulmine, mis on vajalik näiteks kõnest aru saamiseks. Suurenenud oli ka risk ühepoolseks kuulmislanguseks madalatel sagedustel. Analüüsil selgus, et kuulmislanguse tugevus oli kumulatiivne, tõustes koos kotiniini tasemega vere.

Kerge kuulmislangus ei pruugi tihtipeale inimesele endale märgatav olla. Rohkem kui 80% katsealustest, kellel esines kuulmislangus, ei tajunud probleemi. Kuna väga vähesed katsealused tunnetasid ka ise kuulmise halvenemist, näitab see vajadust regulaarsemate kuulmiskontrollide järele ka pärast lapse kooliealiseks saamist.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.