Miks on skisofreenia nii laialt levinud?

Paljude skisofreeniajuhtude põhjuseks on
mittepärilikud mutatsioonid kümnetes erinevates geenides, näitas Columbia
ülikooli uuring. Skisofreenia all kannatab üks inimene
sajast, kirjutab Novaator.

Tavaliselt ilmneb haigus noortel täiskasvanutel. Umbes kümnendikul juhtudest on tegemist päriliku skisofreeniaga, kus haigus esineb suguvõsas nii vanematel kui lastel.

Ajakirjas Nature Genetics ilmunud uurimuses väidavad Columbia ülikooli neuroteadlased, et vigased geenid mängivad rolli ka nende skisofreeniajuhtude puhul, kui haigus pole pärandunud vanemalt lapsele. Siis on põhjuseks pärilikud muutused, mida nimetatakse de novo-mutatsioonideks.

Selliste geenimuutuste puhul on mõlemal vanemal normaalsed geenid, muutus on tekkinud haigel lapsel.

Maria Karayiorgou juhitud töörühm uuris põhjalikult üle 200 inimese DNA-d. Uurimisaluste hulgas olid skisofreeniahaiged ja nende sugulased, samuti võeti proove täiesti tervetelt inimestelt.

Selgus, et kui suguvõsas pole päriliku skisofreenia esinemist kindlaks tehtud, on üle pooltel juhtudel haiguse põhjuseks de novo-mutatsioonid.

Karayiorgou oli varem kirjeldanud mittepärilikku mutatsiooni, mis vaimuhaigust põhjustas. Nüüd tegi ta kindlaks 40 uut skisofreeniat tekitavat mutatsiooni, mis kõik olid seotud eri geenidega. Uurija oletas, et ilmselt võib selliseid geenimuutusi olla veel.

"Suur arv mutatsioone on haiguse tekkeks vajalik ilmselt seepärast, et närvisüsteem on väga kompleksne ja selle arengus on olulised paljud erinevad geenid, "ütles Karayiorgou.

Uurimus pakub lahenduse küsimusele, miks on skisofreenia nii laia levikuga haigus hoolimata sellest, et tihti jäävad inimesed haigeks noores eas ega pruugi lapsi saada.

Mutatsioonide suur arv ei anna lootust, et skisofreeniat saaks kunagi geeniteraapiaga ravida.

Siiski loodavad uurimuse autorid täpsemalt kindlaks teha, kus skisofreenia puhul närvisignaalide ülekandes vead tekivad, et närvirakkude vahelist vigast suhtlust saaks ravimite abil parandada.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.