Enamik Eesti noortest arvab, et HIV levib ka sääskedega

Tervise arengu instituut avaldas täna
põhjaliku uuringu, milles analüüsitakse HIV-leviku ja seksuaaltervisega seotud
probleeme. Uuringu raames küsitleti ligi 4900 10-29aastast inimest vahendab ERRi uudised.

Instituudi kinnitusel tekitas kõige suuremat segadust sääsehammustusega seotud küsimus, mille puhul jäi õigesti vastanute protsent vaid 40 ringi.

Ka 25-29aastaste vanusegrupis teadis vaid 46 protsenti vastanutest, et sääsed HIVi ei levita.

Õiget vastust teadis vaid 20-24 protsenti noortest ning "ei oska öelda" vastuse andis 35-42 protsenti küsitletutest.

Samuti teeb instituudi kinnitusel muret see, et HI-viirusesse nakatumise ning rasestumise vältimise meetodina on noorte seas levinud katkestatud suguühe.

Iga kolmas kondoomi mitte kasutanud 14-18-aastane ja iga viies 19-29aastane põhjendas seda just sellega, et suguühe katkestati.

Märkimisväärne osa noortest ei tea ka seda, et emakasisene spiraal nakkuste eest ei kaitse,
kuid spiraali kasutavad siiski vähesed.

"Turvaseksist rääkides on oluline informeerida noori taoliste müütide ekslikkusest," kommenteerisid uuringu korraldajad.

"Õpilased märgivad, et koolitundides räägitakse neile eelkõige narkootikumidest ja murdeea muutustest. Lisaks tuleks enam keskenduda seksuaaltervisele ja sellega seotud käitumisele," märkis instituut.

Uuringu autorite kinnitusel näitavad andmed, et HIV-nakkuse ennetustööga seotult tuleb tähelepanu pöörata ka sõltuvusainete teemale, sest nende tarvitamine püsib kooliõpilaste seas "intensiivne".

Näiteks jõi iga kümnes 10-13aastane laps eelmisel kuul alkoholi ja suitsetas. Iga kümnes 14-15aastane oli aga igapäevasuitsetaja ning iga teine jõi eelmisel kuul alkoholi. Iga neljas 16-18aastane on proovinud narkootikume.

Pooled seksuaaleluga alustanud kooliõpilased tarvitasid enne viimast vahekorda alkoholi.

Igal neljandal seksuaalselt aktiivsel noorel jäi eelmisel aastal kondoom kasutamata, kuna seda ei olnud võimalik hankida. Peapõhjuseks oli asjaolu, et lähikonnas ei olnud neid müügil.

Iga neljas 14-18aastane ning iga kolmas 19-29aastane juhusuhtes olnud noor ei kandnud kondoome kaasas või tegi seda harva.

Oluline osa noortest leidis, et kondoomid on liiga kallid. Kuna kooliõpilased veel tööl ei käi, ei pruugi neil jätkuda motivatsiooni kondoomidele taskuraha kulutamiseks, märkis instituut.

Tervise arengu instituut tõi esile ka selle, et valdav enamus kooliõpilastest ja üle poole täiskasvanud noortest ei suhtu HIV-i nakatunud inimestesse tolerantselt.

Sallivat suhtumist on teistest piirkondadest vähem Ida-Virumaal ehk regioonis, kus nakkuse levik on kõige ulatuslikum ning nakatunutega puutub kokku kõige rohkem inimesi.

Samas kinnitasid uuringu korraldajad, et kui sääsehammustuse küsimus välja jätta, on Eesti noored HIV-ohtudega hästi kursis ning teadmised muutuvad üha paremaks.

Seksuaalvahekorras on uuringu järgi olnud iga kümnes 14aastane, iga viies 15aastane ja pea iga teine 16aastane õpilane.

See näitab instituudi kinnitusel, et teismeliste hulgas kasvab seksuaaleluga alustanute osakaal väga kiiresti.

Uuringuga saab tutvuda SIIN.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.