Noores eas suitsetamisest loobujatel muutub ka isiksus

Missouri ülikooli teadlased on leidnud, et
suitsetamine on tihedalt seotud isiksusega. Nende uurimistööst selgub, et
isiksuse omadused võivad olla põhjuseks, miks noored sigareti järgi haaravad,
kuid ka vastupidi- suitsetamisest loobumine jätab isiksusele tugeva jälje,
kirjutab ERRi
teadusportaal.

Teadlased võrdlesid 18-35-aastaseid suitsetajaid ja neid, kes olid suitsetamise maha jätnud ning leidsid, et suitsetamist jätkanud paistsid silma kahe isiksuse omaduse tõttu- neil oli kõrge impulsiivsus ja neurootilisus.

Kõrge impulsiivsusega inimestel on kalduvus käituda tagantjärgedele mõtlemata ning kõrge neurootilisusega inimesi valdab tihti negatiivne meelestatus ja ärevus.

Uurimistööd juhtinud Andrew Littlefield leidis, et kõrge impulsiivsuse ja neurootilisusega noored hakkavad tõenäolisemalt suitsetama ja alkoholi tarbima, kuid lisaks leidis ta ka vastupidise seose. Nimelt noored vanuses 18-25 muutuvad suitsetamisest loobumisel vähem impulsiivseks ja vähem neurootiliseks. 18-aastased suitsetajad olid kõrgema impulsiivsusega kui sama vanad mittesuitsetajad. Samas suitsetajad, kes vanusevahemikus 18-25 suitsetamisest loobusid, muutusid oluliselt ka isiksuselt- nende kõrge impulsiivsus ja neurootilisus vähenesid.

Mida vanemaks suitsetajad saavad, seda vähem on suitsetamise põhjused seotud isiksusega. Pikaajalise harjumuse tulemusel on vanemate suitsetajate motiivid seotud juba sõltuvusega. Hoolimata käesoleva uurimistöö tulemustest, et suitsetamine on suuresti seotud isiksusega, on tegu siiski keerulise teemaga, mida mõjutavad lisaks veel geneetilised-, sotsiaalsed- ja keskkondlikud tegurid.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.