Raul Niin: Eratervishoid on erand tervishoiusüsteemis

Täna, 29. septembril toimub Tallinnas
Meditsiiniuudiste poolt korraldatud ravikindlustuslepingute teemaline konverents
„Vaja on muutusi!“. Konverentsi esimeses osas kõneles Dr Niine Nahakliiniku üks
juhte Raul Niin haiglavõrgu arengukava haiglate eelistamisest Eesti
Haigekassa (EHK) lepingute sõlmimisel.

Eratervishoiu asutusi häirib Niine sõnul eelkõige ebaõiglane konkurents ja see, et haiglavõrguarengukava haiglatele lepingute jagamine on läbipaistmatu.

"Eratervishoid on “erand” tervishoiusüsteemis," märkis ta.

Haigekassa viimase perioodi valiku need piirkonnad, mis välja kuulutati, olid Niine sõnul samad, aga ebaõiglane eelis anti tema hinnangul uutele tulijatele. "Kas eesmärk on rohkem konkurentsi tekitada?" küsis Niin.

„Koos uue Euroopa Liidu põhimõttega peab olema tagatud patsientide vaba liikumine ka Eesti tervishoiuteenuste siseturul, kus tänane haigekassa lepingute sõlmimise kord seda ei taga,“ ütles eraraviasutuste esindaja.

Ettekandes tõi Niin muu hulgas välja Eesti tervishoius suureks probleemiks olevad tühivisiidid ambulatoorses eriarstiabis, s.t visiidid lihtsalt patsiendi soovil või teisese arvamuse saamiseks, mida peaks ohjeldama visiiditasude süsteem, kuid mis ei toimi.

Lahendusena pakkus ta välja patsientidele suurema omaosaluse kehtestamise. „See võiks olla määratletud protsendina teenuste hinnast, näiteks 2,5% haiglaravi puhul ja 5% ambulatoorse ravi puhul,“ märkis ta ning lisas, et omaosalust peaks patsient saama kindlustada erakindlustuse abil.

„Eriti kallite ravijuhtude tarbeks võib kehtestada omaosaluse ülemise piiri, näiteks 200 eurot,“ rääkis Niin. Ta leidis, et sel moel väheneks oluliselt nii tühivisiitide arv kui ka asjatu dubleeriv tegevus. Tõestuseks tõi Niin töövõimetuslehtede väljastamise korra muutmise, millega vähenes haiguslehel viibimine 25%.

Niin tegi ühtlasi ettepaneku, et plaanilise eriarstiabi osutamist reguleeritaks HK poolt peetava tsentraalse järjekorraga. Praegu tekivad järjekorrad iga haigla juurde eraldi.

Pikemalt samal teemal 11. oktoobri Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.